666 Richtfouten komen bij de verbeterde richtmiddelen minder voor dan vroeger, het verwaarloozen of onnauwkeurig nemen van terreinhoeken bij indirecte richting is meer te vreezen. Bij het schieten over dekkingen kunnen drie gevallen onder scheiden worden a. de eigen vuurmonden zijn gedekt opgesteld; b. het doel heeft een gedekte positie ingenomen; c. aan beide zijden staan de vuurmonden gedekt. In het geval sub a moet, vooral als de dekking dichtbij gelegen is of zich eigen troepen in de nabijheid bevinden, de gemid delde baan op eenigen afstand boven de kruin der dekking gelegen zijn om in verband met de hoogtespreiding geen treffers in de dekking te krijgen. In dat sub b hebben springers in of vóór de dekking van het doel, gewoonlijk geen uitwerking op dat doel. Toch is men, in verband met de trefkans, op het doel dikwerf verplicht de ge middelde baan rakelings door de kruin der dekking te doen gaan, waardoor die nadeelen niet vermeden kunnen worden. In het derde geval moet men met beide factoren rekening houden. Beschouwen wij thans wat nader het G. K. en het B. G. schot. De uitwerking van het G. K. schot hangt af van de treffer- dichtheid in verband met de dieptewerking. Onder trefferdichtheid wordt verstaan het aantal kogeltjes dat bij een bepaald interval gewoonlijk het normale per M2 doeloppervlak wordt verkregen. Deze dichtheid is afhankelijk van de grootte van den tophoek van den verspreidingskegel der vulkogels. De grootte van dezen hoek wordt bepaald door de voortgaande en de rotatiesnelheid van het projectiel, van de snelheid, welke de kamerlading aan de vulkogeltjes mededeelt, alsmede van den vorm en wandsterkte van de bus der G. K. De rotatiesnelheid blijft over de geheele baan nagenoeg gelijk, eveneens de snelheidsvermeerdering der vulkogels door de spring lading, enz., zoodat de wijzigingen in grootte van den tophoek bepaald worden door veranderingen in voortgaande snelheid. Hierdoor neemt de grootte van dien hoek bij het grooter wor den der afstanden voortdurend toe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 150