667 In verband met de grootte der tangenten der tophoeken kan men aannemen, dat de verspreiding der kogeltjes over het doel afwisselt van 1/5 tot 1/3, of, bij een normaal interval van 60 M., van 12 tot 20 M. Wanneer het interval vermeerdert, ver mindert de trefferdichtheid en omgekeerd. Onder dieptewerking van G-. K. wordt de afstand verstaan, waarover een levend doel door een kogel afkomstig uit de G.K. nog buiten gevecht gesteld kan worden. Het is dus het arbeids vermogen D van dien kogel. De snelheid waarmede de vulkogels van de G. K. uit de bus komen is gelijk aan de snelheid van het projectiel in het spring- punt, vermeerderd met de snelheid, welke de kamerlading aan de kogels mededeelt. Deze laatste is in Nederland 60 M. In verband met de snelheden der vulkogels in het springpunt, hun gewicht, vorm en metaalbelasting, kan de dieptewerking dier kogels berekend worden. Behalve de diepte komt ook de breedte, waarin de kogels zich verspreiden, in aanmerking of in 't algemeen de vorm en afme tingen van de ruimte, waarbinnen de kogels op den grond komen, d. i. een meer of minder gerekten eivorm. Ten gevolge van de gestrektheid der baan wisselt de wer kingsdiepte van 1000 5000 M. tusschen 230 70 M. Is het arbeidsvermogen der vulkogels, welke de hoogste banen van den spreidingskegel op afstanden van 1000 3000 M. volgen op het einde dier banen, vóór zij den grond bereiken, niet meer voldoende voor 't buiten gevecht stellen van levende doelen, op 3000 M. waarborgt de zooveel kleinere spreidingskegel voldoende uitwer king over 't geheele treffervlak. Door de gestrektheid van de baan in verband met de betrek kelijk kleine tophoeken der G.K. is d e uitwerking der projectielen opgedekte doelen niet groot. Men ondervond dit in den Russisclr- Japanschen oorlog! Voor het vuren tegen in batterij stilstaande schildartillerie is de G. K. niet geschikt, omdat de vulkogels de schilden niet door slaan. Het is dientengevolge alleen mogelijk uitwerking te ver- 1) Het arbeidsvermogen benoodigd voorliet buiten gevecht stellen van een doel wordt niet overal hetzelfde aangenomen. Frankrijk neemt voor menschon 4, voor paarden 12 K. Or M aan. Duitscbland, in navolging van Generaal Rohne voor alle lovende doelen 8 K G. M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 151