668 krijgen van enkele kogels, welke over of langs het schild heen gaan en van enkele scherven, welke er doorheen slaan. Ook voltreffers van G. K. hebben weinig uitwerking, daar de tijd- schokbuis niet zoo snel werkt en het projectiel eerst op 1,5 h 2 M. achter het schild springt, waar de kleine tophoek nu na- deelig werkt. Bij aanslagen op den bodem kunnen op kleine afstanden (600 a 700 M.) G. Kn. niet in schokstelling verschoten worden, omdat door den geringen invalshoek de vertraging, welke het projectiel ten gevolge van den aanslag ondervindt, te gering is, om de schokinrichting in werking te doen treden. In Nederland werd aan de uitrusting aan projectielen van het veldkanon geen kartets (K) toegevoegd, omdat men als zoodanig de G. K., op nul getempeerd bezigt. Een dergelijk projectiel springt binnen den afstand van 50 M. voor den vuurmond en heeft tot op een afstand van 400 M. uitwerking. Wat het B. G. schot betreft wordt aangeteekend, dat de B. G. in Nederland slechts is ingevoerd voor het buiten gevecht stellen van de bedieningsmanschappen van in batterij staande schild- artillerie. Feitelijk zou de G. K. als eenig projectiel bij het veldkanon kun nen dienen, ware het niet, dat het onmogelijk is, om door middel van G. Kn. een vurende schild batterij tot zwijgen te brengen. De B. G. is geconstrueerd om onmiddellijk na het doorboren van het schild te springen. Hierdoor is het gebruik van de B. G. tegen doelen, waartegen gewoonlijk G. worden gebezigd, in t algemeen niet voordeelig. Bij andere dekkingen springt de B. G. te spoedig en dringt niet ver genoeg in. De scherfwerking bij den aanslag is geringer, omdat de B. G. in den aanslag springt en niet als een G. op 1 a 2 M. in den tweeden boog. De tegenwoordige B. G. heeft dan ook alleen tegenover schild- artillerie een betere uitwerking dan andere projectielen en dan alleen als deze artillerie ongedekt is opgesteld, daar de toepassing van de B. G. tegenover die artillerie een juistheidsschot, na nauw keurig inschieten verkregen, vordert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 152