669 Het inschieten geschiedt met snelvuurgeschut in betrekkelijk korten tijd. Zichtbare schildartillerie, hoe dan ook waargenomen, vormt een welkome schijf, wordt blootgesteld aan vuur van zelve gedekt opgestelde artillerie en is spoedig vernietigd, zoodanig, dat van een weder openen van het vuur geen sprake kan zijn x) omdat B.G. vuur kan worden toegepast, hetgeen beteekent vernielen van het materieel. Van het wapenen der B.G. met een tijdschokbuis werd blijk baar afgezien, omdat een B.G. in kleinere, vrij lange, gedeelte lijk ook in zeer kleine, stukken springende, in tijdstelling slechts zeer plaatselijke werking kan uitoefenen. Bij de keuring van B.G. wordt in Nederland eene springproef genomen, waarbij van een projectiel minstens 100 springstukken verkregen moeten worden, alle zwaarder dan 11 G. Kan men de B.G. zoodanig construeeren, dat de stukken, waar in zij springt meer massa en een gunstiger vorm hebben met het oog op het overwinnen der luchtweerstand, ongetwijfeld is dan de B.G. met tijdschokbuis boven de gewone G. te verkiezen. Maar zelfs zooals de toestand thans is, moet de grootere uit werking der B.G. in den strijd tegen schildbatterijen, zelfs waar deze zich aan de uitwerking der projectielen door gedekt op stellen trachten te onttrekken, leiden tot eene vermindering dei- uitrusting aan B.G., indien geen andere uitweg gevonden wordt. Immers de groote uitwerking van moderne schildbatterijen maakt het noodzakelijkdat men in staat moet zijn, ze, als men hun opstellingsplaats in zicht kan krijgen op welke wijze dan ook en hierdoor het vuur der eigen artillerie regelen kan, die batterijen te kunnen vernietigen. Eene vermeerdering aan uitrusting van B.G. voert met zich eene vermindering van die aan G.K, het projectiel tot het 1) Bij een vuur in de legerplaats bij Oldebroek werd door eene batterij van 4 stukken het vuur geopend op eene even sterke schildbatterij, zoodanig opgesteld, dat destukken nog direct konden richten, doch van hen den hovenkunt der schilden zichtbaar was. Na inschieten bleek de afstand van het doel te zijn 2250 M. Na 46 B. G. en 49 G.K. schoten was de batterij in weinig minuten buiten gevecht gesteld en bijna de geheele bediening getroffen. De uitwerki. g van dit vuur heeft zelfs in het buitenland de aandacht getrok" ken en wordt in buitenlandsche tijdschriften als een afschrikwekkend voorbeeld tegen niet geheel gedekte opstelling aangehaald.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 153