- 670 bestrijden van levende doelen; het hoofddoel der veldartillerie. Het zal moeilijk; zijn de juiste verhouding te vinden. In de uitrusting der verschillende staten varieert de verhouding tus- schen I tot der geheele uitrusting. In Japan wil men zelfs nog verder gaan en wordt er door ter zake bevoegden, naar aanleiding van de ervaringen opgedaan in den Russisch-Japanschen oorlog, op aangedrongen tot de helft der uitrusting te gaan. Al meent men nu de goede verhouding gevonden te hebben, de omstandigheden kunnen de geheele berekening doen falen, hier zal men meer G.K., daar meer B.G. noodig hebben. De transportkwestie, of men beide projectielsoorten door elkaar dan wel iedere soort afzonderlijk moet meevoeren, vermeerdert de moeilijkheid. Door beide soorten gemengd mede te voeren, kan het voorkomen, dat in sommige perioden van den strijd het gevecht kan verloopen, zonder dat men in de gelegenheid is een der twee projectielsoorten te gebruiken. En juist het aantal der projectielen welke men noodig heeft zal dan aanzien lijk dalen, waarvan het gevolg is, aanvulling dier soort. De niet te bezigen projectielen vormen dan voor de batterij een doode last. Bij gescheiden vervoer doet dit nadeel zich minder gevoelen, alleen wanneer het gevecht het aanwenden van een andere projectielsoort eischt, treedt vertraging in. Bij gedragen batterijen, z.g. bergbatterijen, doet zich het na deel van het meevoeren van twee projectielsoorten nog meer gevoelen, omdat het aantal munitie-draagdieren er meer beperkt moet worden. Er is bij gescheiden vervoer meer tijd noodig om de verlangde projectielsoort in de batterij te brengen. Van een gemengd vervoer, als tot heden, kan geen sprake meer zijn, omdat de munitiekorven niet meer dan 6 projectielen kunnen bevatten, die bij eenzelfde vuur spoedig verschoten zijn. Voor veld- zoowel als voor berg artillerie ligt de oplossing in eene uitrusting met een eenheidsprojectiel. De G.K. kan dit niet zijn, ten gevolge van haar onvoldoende uitwerking tegenover schildbatterijen. Eenigen tijd geleden stond men nog een uitrusting alleen met G. voor en wilde hier door tevens geraken tot kalibervermindering der vuurmonden. Het „tir en plein champ" in onze Indische terreinen zal zelfs

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 154