676 komen, wordt eenvoudig genegeerd. En toch is het zoo logisch, omdat alleen bij de gesloten exercitiën alle minderen hunnen meester kunnen hooren en veelal ook zien. Zou zelfs de aan innerlijke waarde overrijke meerdere er niet naar hunkeren om op deze wijze zijne kostelijke eigenschappen aan den man te brengen? Of denkt hij betere resultaten te zullen verkrijgen door te werken op een verspreide menigte, waarvan de individuen w.o. ook de groepscommandanten nauwelijks met de stem te bereiken zijn en meestal hunnen commandant ook niet zien? Misschien is 't zelfs mogelijk dat de zich van zijne „inner lijke waarde" overbewuste meerdere zijn invloedssfeer weet uit te strekken tot op afstanden, waarop het menschelijk oog en oor niets meer vermag? Ziedaai dan de toepassing der gedach ten telegrafie in het Leger! Op de korte afstanden is hare uitwerking eenvoudig niet weer te geven; of er echter velen zouden zijn, die vatbaar bleken voor die wetenschap? Ik denk aan onze Kromo's en zie hen in gedachte „verbijsterd door het nieuwe licht wanhopig om zich heen tasten". Aan het slot van zijn artikel zegt R., dat als oorzaak van de minder goede tucht gerekend moet worden het onvoorbereid verlaten van het oude systeem, dat men ontrouw is beginnen te worden vóór men van een nieuw een helder en zuiver be grip heeft. Nu bedoelt het nieuwe systeem m.i. den mindere meer zelf standigheid te schenken in zijne militaire verrichtingen, hem niet meer te beschouwen als eene machine, welke op een gege ven oogenblik en slechts op commando van zijn meerdere in werking heeft te treden, doch hem te leeren vertrouwen op eigen oordeel, dat, volgens de inzichten zijner meerderen gevormd, ook alleen werken moet in hunnen geest. Natuurlijk dat zulks geheel uitsluit dat een mindere, zijn eigen oordeel volgende, zou handelen tegen de opinie van den chef in, want even onver biddelijk als voorheen moeten de bevelen worden opgevolgd en is er van het mogen uiten der eigen opinie alleen sprake, wan neer er naar gevraagd wordt of wanneer de mindere gegronde

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 160