679 expeditie een order van den opperbevelhebber beval, dat men zooveel mogelijk de omstandigheden moest benutten om de troepen te gewennen zich in het gebergte te oriënteeren, te marcheeren etc. De verticale vorm van het terrein en zijne horizontale gesteld heid openbaren hun invloed op de tactische handelingen als dekking, maskeering en hindernis voor beweging, gevechtsleiding en aanvoering, (taktiek. II. Hoogeboom en Pop.). De verdediger, die in bergterrein zijne stelling heeft gekozen, heeft het voordeel den aanvaller een front aan te bieden dat den verdediger een machtige bondgenoot is. Het terrein, dat voor den aanvaller eene belangrijke natuurlijke hindernis is, maakt hem een optreden met groote troepenmachten van de drie verbonden wapens zelden mogelijk. Het dwingt hem tot eene bepaalde soort Artillerie, tenzij hij aan de groote wegen gebonden zal blijven, tot een zeer beperkt gebruik zijner Cava lerie, daar de steile diepe ravijnen met sawahs op den bodem, enz. voor Cav. onoverkomelijke hindernissen zijn, en tot ver zwakking zijnei Infanterie door vele detacheeringen, meer dan in vlak terrein. Bovendien is de aanvaller uit den aard dei- zaak aan zware vermoeienissen onderhevig. Een niet te onderschatten voordeel voor den aanvaller is echter de bijzondere geschiktheid, welke het terrein hem aan biedt voor eene omtrekkende beweging. De voornaamste steun zijn voor hem de wegen. Op deze dient de verdediger in de eerste plaats zijne aandacht te vestigen. Hoewel zij de voor naamste toegangen vormen, mag toch het terrein buiten die wegen nimmer als ontoegankelijk worden beschouwd. De Itali- aansche en Fransche Alpentroepen en niet het minst de Russisch- •Japansche oorlog hebben bewezen, dat de Infanterie de groot ste hindernissen overwint, terwijl het muildier haar op de moei lijkste wegen volgt. Het terrein ter weerszijden der groote wegen vormt vaak gevaarlijke défilées, terwijl de wegen zelf ook niet weinig ge accidenteerd zijn, wat bij vervoer van materieel verstopping en vertraging veroorzaakt. Geënfileerd van uit domineerende hoogten kunnen betrekkelijk geringe krachten hier veel succès hebben. De verdediger moet hier echter nimmer zijn hoofd- I.M. T. 1907

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 163