680 macht binden, de ontwikkeling van groote troepenmachten toch is hier zeer bezwaarlijk, tot groote gevechten zal het hier niet komen. Over het algemeen kunnen in bergterrein met geringe krachten punten sterk worden bezet „un détachement même insigniflant, „s'il a occupé quelque hauteur difflcilement accessible peut „impunément occasionner par son feu a la colonne de grandes „pertes et, en tout cas, y causer du désordre. Chasser un ad- „versaire ainsi installé sera parfois impossible, même au prix „de l'attaque la plus audacieuse et, dans tous les cas, exigera „beaucoup de temps pour gravir la montagne ou la tourner (Journ. scienses mil. Oct 07). Do verdediger moet echter steeds er op bedacht zijn, zijn stelling tijdig te verlaten en c.q. gebruik te maken van den tijd hem door den aanvaller gelaten, daar de terugtochtsweg hem in den regel zeer gevaarlijk is. De opstellingsplaats mag ook niet te gauw verraden worden, men mag zich niet laten verleiden door vertooning van batterijen op groote afstanden, zooals de Russen in den laatsten oorlog vaak tot hun nadeel hebben ondervonden. Zoo ongenaakbaar als echter de sterkste bergstellingen schij nen, de verdediging is slechts een gevecht om tijdwinst. Van der Goltz zegt: „Hierin ligt das eigentliche Kriterium „der Gebirgs-Vertheidigung. Der widerstand ist nur für Zeit „möglich, nicht für die Dauer, und auch nicht entscheidend." Een ombereikbare top is eene zeer groote zeldzaamheid. Met eene goede terreinkennis, goede gidsen, energie en ausdauer komt de aanvaller er ten slotte toch. Niettegenstande de sterkte van enkele punten zijn bergstellingen in hun geheel zwak van wege het terrein en de gebrekkige communicatie, en meestal in hunne flanken gevaarlijk. De verdediger moet dus ook hier immer in het offensief zijn heil zoeken. Verdedigingswerken. Verdedigingswerken moeten zwak bezet worden, ten einde

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 164