- 681 - daardoor veel troepen voor den tegenaanval beschikbaar te heb ben. Dit geldt in het bijzonder voor de werken in bergterrein en i vooral hier moet een maximum van troepen voor het terrein bui ten de werken beschikbaar zijn. De troepen, welke aangewezen zijn voor de directe bescherming der werken (bezetting) kun nen in bergterrein echter moeilijk voor offensieve handelingen worden gebruikt. Een uitval doet het voordeel voor den ver dediger van een moeilijk te bereiken bergtop verloren gaan. Vooral een kale berg is voor een uitval ongeschikt. Major von Immanuel zegt in zijn Erfahrungen und Lehren des R. J. Krieges 1904—05: „Nach der heute gültigen Auffassung vom Kriege „kann kein .Zweifel darüber bestehen, dasz die Bedeutung jeder „Festung darin beruht, sich selbst mit recht wenig Truppen „zu schützen, wichtige Magazine oder dergleichen zu decken „und soviel Krafte des Feindes, als es nur irgend möglich ist, „auf sich zu Ziehen und fest zu halten. Het is natuurlijk, dat ook hier uitzonderingen den regel be vestigen. In den oorlog 187071 speelde Metz een groote rol, omdat Frankrijke beste leger zich daarin bevond, evenzoo was het met Plevna en het Turksche leger. Verdedigingswerken zijn dus slechts hoofdcentra's voor Artillerie. Goede dekkingen en bomvrije onderkomens zijn voorname eischen, terwijl het afstootend vermogen aan de geringe bezetting te hulp moet komen. De stormvrijheid moet tot het uiterste krachtig worden be waard. (T. Dell.) Behalve de hulp der versterkingskunst moet de waakzaamheid der bezetting hiertoe meewerken. De bezet ting moet snel en zonder voor den vijand waarneembare signa len, gealarmeerd kunnen worden. Behalve in den nacht heeft de aanvaller in ons bergterrein een groote bondgenoot in den mist, welke 's morgens vaak alle uitzicht belet. Schelinrichtin- gen en kleine patrouilles bij nacht in de onmiddellijke nabij- heid der werken kunnen hierbij groote diensten bewijzen. De poging tot verrassing bij nacht is echter in bergterrein voor den aanvaller steeds gevaarlijk door de kans van verdwalen. In 1877 trachtte Suleiman Pacha zich door eenen grooten nachtaanval meester te maken van den Nicolaasberg. Van de vier door hem gevormde colonnes bereikte slechts de tweede

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 165