683 - „wird als Hauptvortheil demjenigen zufallen, der sich des Gebir- „ges in der Defensive bedient." (v.d. Goltz.) Tegen de verspreide orde in het terrein is de artillerie vrijwel machteloos, het onveilig maken van het terrein wat door de Japanners op groote schaal is toegepast, leidt slechts tot belang rijk munitieverbruik en heeft in den regel weinig resultaat. Is het vuur gericht op een terreinstrook waarin zich werkelijk vijandelijke Infanterie bevindt, dan bieden heuvels en ravijnen gelegenheid in overvloed tot dekking en afwachting tot het artillerievuur ophoudt, waarna bij een voorwaarts gaan van man voor man, het terrein de beweging in den regel maskeert. Komt de Infanterie in open terreinstrooken, dan heett de Ar tillerie gelegenheid, dank zij de juistheid van haar hedendaagsch vuur, om haar verliezen toe te brengen, maar ook hier is de kans gering, daar de Infanterie in de formatie met éénen, met afstanden van 10 pas, met den looppas, het terrein overste kende, aan weinig uitwerking blootstaat. De gelegenheid voor de Artillerie om materieele uitwerking te verkrijgen is dus, behoudens op tirailleurliniën, zeer gering, en biedt de gelegenheid zich aan, dan moet de Artillerie er een zoo nuttig mogelijk gebruik van maken. Zij moet reeds in vre destijd van bepaalde punten (defile's, accessen etc.) gegevens voor het vuur verzamelen en wanneer de gelegenheid zich voordoet op die punten een orkaanvuur (feu a rafales) afgeven. Die punten zullen hoofdzakelijk gelegen zijn op de toegangs wegen, b. v. een brug over een water, op den bodem van een ravijn, waar de weg met zware hellingen naar toeloopt. Deze punten komen herhaaldelijk op de groote wegen in ons bergter- rein voor. Zoo ook passen en bergzadels in het terrein buiten de wegen. Deze zullen trechters zijn voor den aanvaller, en dienen vastgehouden te worden door de troepen die zich in het terrein bevinden en door de Artillerie onveilig gemaakt. Behalve Infanterie, zal ook vaak vijandelijke Artillerie, welke in stelling komt of van stelling verandert, in het algemeen die zich bloot geeft, onder orkaanvuur genomen kunnen worden. In bergterrein zal de Artillerie in den regel gebonden zijn aan een beperkt schootsveld. Groote schootsvelden toch eischen meestal hooge opstellingen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 167