684 welke weer zichtbaarheid met zich voeren. Gevolg hiervan is, dat men veel Artillerie noodig heeft om geen zones te krijgen welke buiten bereik van het artillerievuur zijn gelegen. Ook zal hier splitsing van Artillerie meer voorkomen dan bijeenhou den, temeer daar voor dit laatste bovendien geen plaats is. Evenals op vlak terrein is ook hier de taak der Artillerie in de latere periodes van het gevecht tweeërlei: le. De vijandelijke Infanterie onder vuur nemen, waar kans op succes is. 2e. De vijandelijke Artillerie onder vuur nemen, ter wille van de eigen Infanterie. De taak blijft dus immer: een trouwe bondgenoot zijn van de Infanterie. In den E.-J. oorlog volgden de Japansche batterijen zorgvuldig de bewegingen van hare Infanterie, en steunden deze niet alleen wanneer de vijandelijke Artillerie haar onder vuur nam, maar ook wanneer uit een of andere Infanteriestelling een krachtig vuur werd afgegeven. Zulk eene stelling werd dadelijk door de Japansche Artillerie krachtig onder vuur genomen. De verdediger heeft het groote voordeel voor hare Artillerie reeds in vredestijd geschikte opstellingsplaatsen te kunnen zoeken (neven- en tusschenbatterijen) en gegevens te kunnen verza melen voor het vuur op punten welke zich kunnen leenen voor de opstelling van vijandelijke Artillerie. Hierbij dient vooral het oog gehouden te worden op lange dalen, accessen etc. aan gezien enfileervuur hier, waar Infanterie zich niet of moeilijk kan deployeeren, groot succès kan hebben; bovendien bieden lange lengtedalen evenwijdig aan de stelling of scherpe hoeken hier mee makend, goede dekkingen voor aanvallende Infanterie. Zorgvuldig verborgen blijven, waakzaamheid en goede ver kenning, zijn dus voor de Artillerie van groot belang, vooral me- het oog op het stelling nemen der vijandelijke Artillerie, want heeft deze eenmaal een stelling ingenomen, dan heeft zij in den regel ook eene goede natuurlijke dekking en maskeering. Ook bij nacht dient men zooveel mogelijk te verkennen en waar noodig gebruik te maken van in vredestijd verzamelde gegevens voor het vuur. Omtrent het nachtelijk vuur der Ar tillerie zegt Luit. Kol Tedorof: „Uit ervaring zeg ik, dat nachte lijk vuur geene uitzondering is, iedere batterij moet zich daartoe

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 168