685 voorbereiden van af het eerste oogenblik, dat zij zich in stelling bevindt. (Ervaringen uit den Russisch-Japanschen oorlog door R. L. Scholten). r Hoe energieker dan ook de verdediging is, des te minder kan de vijand zijn handelingen verborgen houden en des te meer zullen nachtelijke vuren bij den verdediger plaats vinden. r Yooral in bergterrein kan en moet de Artillerie een machtige steun zijn voor de eigen Infanterie. Het terrein biedt hier in het bijzonder de gelegenheid tot vuur over eigen troepen. Dat de steun van de Artillerie heirbij van veel gewicht is, moge uit het volgende blijken. „Bezeichnend für die Japanische Infanterie ist es, dat sie grösz- „ten Wert darauf legte, möglichst lange beim Sturm von der „Artillerie unterstützt zu werden, und dasz sie selbst verluste „durch die eigenen schrapnells lieber duldete, als dasz sie die „Artillerie unterstützung entbehren wollte". (v. Immanuel). Bij de bestormingen van Port Arthur zag men dikwijls de Japan- sche Artillerie haar vuur op medoogenlooze wijze voortzetten, gedurende den Infanterie aanval en verschafte zij de Infanterie eene belangrijke hulp, niettegenstaande de verliezen die zij haar zelf toebracht. Bij een aanval op verdedigingswerken zal de Artillerie van de werken verhinderd zijn om tot het afslaan van den aan val mee te werken. Om dit te voorkomen dient de vijande lijke Artillerie het zwijgen opgelegd te worden door andere batterijen, zoo noodig door mobiele batterijen (veld-, berg-, draag baar geschut). Ook om vuur te brengen op plaatsen, die door de vaste bat terijen niet bereikt kunnen worden, etc. dient de stelling (sec tor-) commandant over eene voldoende hoeveelheid mobiele, lichte artillerie te kunnen beschikken. „Si l'on tient compte de ce que nous (Russen) n'avions pres- „que pas de canons de montagne de ce que dans les premiers com- „bats'notre artillerie s'efforpait de gagner les crêtes et les dépres- „sions du sommet des montagnes, de ce que nous ne connais* „sions pas les conditions du combat en montagne et ne prenions „pas les mesures nécessaires pour l'observation, on se met a „comprendre nos fréquentes pertes". (Journ. sciences mil.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 169