536 aanvaarden van zijn nieuw commando de Kolonel Morris, van den staf der 5de divisie, was toegevoegd, de twee voor den staf dienst der 10de brigade bestemde officieren bij zich hield, moest Hill een nieuwen brigadestaf improviseeren. Eene vergelijking met Bijlage 1 toont aan, op welke onverant woordelijke wijze het divisie- en het brigadeverband moedwillig verbroken werden. Meermalen werden zelfs brigades uit elkander gerukt en opnieuw gevormd, zoodat de brigadecommandant zijne bataljonscommandanten niet altijd behield en de nieuwe dus niet kende. Dat een en ander groote wrijving in de bevelvoering: veroorzaakte, behoeft wel niet te worden toegelicht. Zooals de zaken nu stonden, had de onderneming tegen den Spionkop binnen de grenzen van Coke 's commando plaats en. was Woodgate onmiddellijk aan hem ondergeschikt. Hoewel het grootste gedeelte van de hier aanwezige Engel- sche troepen aldus ten noorden van de Trichardtsdrift verza meld was, vond Bulier het niet noodig zelf het bevel op zich te nemen, maar liet hij dit aan Warren over. Hij hield zich hoofdzakelijk op den Zwartkop op, terwijl Lytteltou 's brigade- in de nabijheid van de Potgietersdrift stond. Voorwaar, eene hoogst zonderlinge vertooning: een bevelhebber, die de leiding: van de hoofdgroep zijner strijdkrachten aan een onderbevelheb ber overlaat en zelf toeschouwer blijft, of zich met allerlei bij zaken bezig houdt. Tot zijne eer zij hier opgemerkt, dat hij, later zijne tekortkomingen in dit opzicht ruiterlijk erkend heeft.. II. De toestand aan Boerenzijde vóór den aanval op den Spionkop. Op grond van hetgeen de Boeren tot dusverre van de Engel- schen gezien hadden, verwachtten zij een ernstigen aanval slechts op hun rechtervleugel, dus in den omtrek van den Tabamyama.. Vertrouwende op hunne groote bewegelijkheid, hadden zij de overige deelen hunner zeer uitgestrekte stelling slechts zwak bezet. Zoo was op den Spionkop, den 15den Januari in de ver dedigingslijn opgenomen, slechts eene kleine afdeeling van het. Vrijheid-commando achtergebleven. 't Zij door een toeval, 't zij doordat de verkenningen vau de- Engelschen op den 23sten Januari opgemerkt waren, in den.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 16