686 Het is niet voldoende het oog te houden op het voor ons zichtbare voorterrein, ook het terrein, dat zich achter de heuvels bevindt, moet bekend zijn. Verkenningen moeten in vredestijd niet te schaars worden gedaan. Door middel van goede kaarten en doorsneden over het terrein moeten met behulp van de schootstafels ook die terrein- strooken welke voor ons door heuvels gemarkeerd zijn, door Artillerievuur zooveel mogelijk onveilig gemaakt kunnen wor den, want daar bevinden zich de reserves en versterkingen. Misleiding is in den laatsten oorlog dikwijls, ook door de Ar tillerie toegepast. Ook hiervan kan met succes worden gebruik gemaakt. B.v. het vertoonen van batterijen op groote afstan den om tot ontijdige vuuropening en verraad van opstellings plaats te verleiden, verwisseling van stelling, schijnloopgraven, vuur van enkele vuurmonden, terwijl andere elders opgesteld zijn, etc. Men zij bedacht op toepassing hiervan door den aanvaller. Waarneming. Goed waarnemen is juist vuren en munitie sparen. Indirect vuur, zoowel voor de vaste Artillerie als voor de mobiele Artillerie zal regel zijn, een zichtbare batterij is verlo ren. De Artillerie van den verdediger moet de vijandelijke Ar tillerie voor zijn, door een eigen gunstige opstelling, een uitge breid net van waarnemers over het geheele gevechtsfront, en groote vuursnelheid. In den Artilleriestrijd in bergterrein zullen de batterijen, van elkaar door hoogten gescheiden, verliezen toe brengen en lijden zonder elkaar te zien (R. L. Scholten). Noodzakelijk is dus eene uitstekende waarnemingsdienst, waar toe allen innig moeten samenwerken. Telefoonverbinding met den Art. commt. is een vereischte. Ook de Infanterie, c. q. Cavalerie moet maatregelen nemen om alles wat bij den vijand wordt waargenomen zoo spoedig mogelijk aan de Artillerie te berichten. Het nadeel van bergterrein wat betreft het beperkte schoots veld voor Artillerie doet zich ook gevoelen bij de waarneming. Wel kunnen waarnemingsposten van hooge opstellingen gebruik maken, maar het gezichtsveld zal beperkt worden door daarin

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 170