687 voorkomende heuvels, waardoor terreinstrooken gemaskeerd wor den. Het gevolg hiervan is, dat de vaste batterijen moeten kunnen beschikken over een groot aantal waarnemingsposten, en over peil- en waarnemingspatrouilles. Deze laatste kunnen, voorzien van goede kaarten op goed gekozen punten met succès het vuur der eigen batterijen corrigeeren. Aanbeveling verdient wanneer ook de opstellingsplaatsen der patrouilles aan de bat terij bekend zijn. Aan de waarneming met luchtballons wordt in den tegen- woordigen oorlog veel waarde toegekend. De waarneming zal echter door den verticalen vorm van het terrein voor vele terrein gedeelten onmogelijk zijn, terwijl patrouilles hier nog wel resul taat kunnen opleveren. Schilden. Schilden zijn bij de Artillerie in den tegenwoordigen oorlog noodzakelijk, vooral om de eigen Infanterie tegen de vijande lijke te steunen. Al komt de Artillerie ook gedekt in stelling, zoo kunnen de omstandigheden het noodzakelijk maken, dat van stelling veran derd moet worden en dit gedekt moet geschieden. Vooral in bergterrein, waar het infanterievuur op groote afstanden werk zaam is, zijn batterijen zonder schilden niet te gebruiken. Ook tegen artillerievuur zijn schilden van veel belang. Te gen granaatvuur bieden zij zulke kleine schijven, dat slechts toeval-voltreffers gevaarlijk zijn. laak der Infanterie. In het gebergte zal het in den regel niet tot groote gevech ten komen, daar de ontwikkeling van groote troepenmachten zeer bezwaarlijk is. Seine Hauptkrafte wird der Vertheidiger hinter dem Gebirge „bereit halten, um über den Aangreifer herzufallen,wenn dieser „mit seiner Entwickelug noch nicht fertig ist. (v.d. Goltz). Het groote gevaar voor den verdediger is omtrekking, terwijl het zeer lastig voor hem is om reserven op het juiste oogenblik op de juiste plaats te brengen. Bereden Infanterie en Cavalerie

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 171