- 688 kunnen bij een omtrekking gebruikt worden om snel een heu vel te bezetten. „Le front d'une position de combat et ses flancs doivent (et „cela est parfaitement possible) être dès le début, assez forts t „pour résister a une attaque dirigée directement contre eux „et pour n'avoir pas besoin d'un secours inefïicace venant de „barrière et devant coopérer a leur defense. (Journ. sciences mil.) Hier gelden dus meer dan elders de woorden van Frederik den Groote: „Les troupes doivent se placer pour le combat con- „formément aux régies de la fortification". De Infanterie moet een reeks van punten bezetten, die in den regel in geen of moeilijke verbinding met elkaar staan. Dit is haar nadeel. „Die Zersplitterung bildet das Grundübel aUer Gebirgsverthei- „digungen." (v. d. Goltz). De meeste hulp moet hierbij gezocht worden in een buiten gewonen ophelderingsdienst. Waar in vlak terrein de nadering van den vijand reeds van grooten afstand door den verdediger wordt belet, daar heeft in bergterrein de aanvaller een grooten steun in het terrein om ongemerkt te kunnen naderen tot het oogenblik van den aanval of van de omvatting; tijdige waarneming is hier voor den verde diger alles. De toegangswegen (passen, etc.) moeten door den verdediger zwak worden bezet, want versnippert hij hier zijn krachten dan geeft hij den aanvaller gelegenheid elders met groote overmacht door te breken en punten in de stelling te vermeesteren. De verdediger moet zooveel mogelijk het bergterrein tot mas keering gebruiken. Het moderne geweer verleent den verdediger grooter kracht dan den aanvaller, door de mogelijkheid voor den eerste om onder het vuren onzichtbaar te blijven, terwijl het terrein en de afstanden welke de aanvaller onder het vijandelijk vuur moet afleggen, zijn physieke kracht uitput en hem het kalm en rustig gericht schieten belet. De verdediger moet meer voor- deel trekken dan de aanvaller van de omstandigheid, dat het terrein meer werkzaamheid aan het infanterievuur toelaat dan het vlak terrein. In den laatsten Boerenoorlog wisten de Boeren het terrein

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 172