659 zoodanig tot hun vooideel te gebruiken dat zij de volgende woorden van den Engelschen oorlogscorrespondent uitlokten „It appears to me, we attack the ennemy first and then find „out his position." De manier: „Aanval is de beste verkenning" moet deverde. diger immer uitlokken en dan een échec voor den aanvaller doen volgen door handig gebruik te maken van het terrein. Bij Colenso was de onzichtbaarheid van den vijand zeer merk waardig, geen Boer was gedurende het gevecht te zien, terwijl krijgsgevangen Engelsche soldaten later opgaven, dat zij hun tegenpartij eerst zagen, toen deze bij het opsteken van de witte vlag uit zijn schuilhoeken te voorschijn kwam. (Opmerkingen van krijgskundigen aard naar aanleiding van den Z. Afr. oorlog door Jhr. J. H. Ram). Nog een voordeel kan de verdediger van het terrein trekken: door dit voor maskeering te gebruiken kan hij de sterkte en de handelingen aan het oog des vijands onttrekken en verschaft het dientengevolge meermalen de mogelijkheid den vijand te mislei den en aan zelfs zeer overmachtige aanvallen een krachtigen en langdurigen wederstand te bieden. (Hoogeboom en Pop). Dit geldt echter speciaal voor enkele bezette terreinvoorwer- pen en zal slechts ten doel kunnen hebben de zich elders be vindende macht tijd en gelegenheid te geven voor een offensief optreden; voor grootere machten moeten bij voorkeur echter ruggen met kleine hellingen worden gebruikt, zoo mogelijk ver sterkt door tirailleur-loopgraven. De loopgraven mogen echter niet op de hoogten gelegen zijn, daar dan het bestrijken van steilere hellingen voor het front onmogelijk wordt. In den Spaansch-Amerikaanschen oorlog in '98 moesten de Spanjaarden zulks tot hun nadeel ondervinden. De loopgraven aangelegd op den heuvel San Juan waren zelfs ook naar de andere zijde te gebruiken, waarvan de Amerikanen later dan ook partij trokken. Had men ze op de helling aangelegd, dan was zulks niet mogelijk geweest. Gewoonlijk bevinden zich goede stellingen aan den voet van het gebergte, die ook niet licht te omvatten zijn. Cronjé bezette bij Magersfontein de kopjes door enkele ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 173