690 - trouwde manschappen, die door hun optreden de opmerkzaam heid dei Engelschen wisten te trekken en deze geheel afleidden van de eigenlijke tirailleurloopgraven, die in de vlakte waren gelegen. Vluchtige versterkingen. Vluchtige versterkingen kunnen ook in den bergoorlog voor den verdediger van groot -belang zijn. In den Spaansch-Amerikaanschen oorlog waren de Spanjaarden in hunne stelling weggedoken, zonder voeling met den vijand te houden, of zijn opmarsch te vertragen en te verontrusten, zij hadden hunne krachten zeer versnipperd en waren slechts be dacht op een taai standhouden in de ingenomen stellingen, tei wijl zij verder in het gebruik van het geweer als vuurwapen ver bij de Amerikanen achterstonden. Dat de Spanjaarden echter zoolang stand hebben gehouden moet vooral toegeschreven worden aan ^het feit, dat de aangelegde versterkingen voldoende waren om hunne gebreken te compenseeren. Uit de gevechten op Cuba is gebleken dat de middelen die de vluchtige versterkingskunst biedt, voldoende zijn om den verdediger het tactisch overwicht te verzekeren. Hierbij dient echter opgemerkt dat Artilleiie- vuui in dezen -stiijd van geen beteekenis is geweest. Het gevecht bij Magersfontein in den jongsten Boerenoorlog- geeft een voorbeeld van den steun dien men uit een tactisch oogpunt aan versterkte stellingen kan hebben hetzij tegen Ar tillerie, hetzij tegen Infanterie. Hier hadden de Boeren geen hindernis in front en vertrouwden zij slechts op hunne waak zaamheid en hun geweervuur, terwijl zij bijzondere aandacht hadden gewijd aan een vrij schootsveld en eene veilige achter- waartsche verbinding, welke hun dan ook geboden werden dooi de zacht afloopende vlakte voor hen en de heuvels achter hen, welke laatste nog het voordeel hadden dat zij het Artillerievuur tot zich trokken. Cronjé heeft hier de tirailleurloopgraven aan den voet der heuvels sterk bezet en zoo een offensieve flank ge vormd aan den weg naar Jacobsdal, terwijl hij achter de bergen een ïeserve beschikbaar hield, clie naderhand omvattend optrad. In de stellingen op de kopjes plaatste hij slechts enkele posten

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 174