691 - en trok zijn kanonnen geheel terug, zoolang de beschieting duur de. De hevige beschieting der Engelschen werd niet beantwoord, hetgeen hen in de meening bracht dat de Boeren aanzienlijke verliezen hadden geleden. Wel werd hier de Engelsche Artillerie door de Boeren op een dwaalspoor gebracht, maar toch kunnen wij bij alle stel lingen, die door de Boeren verdedigd werden, hetzelfde ver schijnsel waarnemen, n.l. dat de Engelsche Artillerie geen bij zonder groote uitwerking heeft gehad, wat hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de vaardigheid waarmee de Boeren hunne stelling wisten in te richten en zich aan het vijande lijk artillerievuur wisten te onttrekken. Bij een juiste inrichting der stelling is het altijd mogelijk den aanvaller op een dwaalspoor te brengen en hem zijne munitie te laten verschieten tegen punten waar zij geen schade aan richten 1). Den zwakken verdediger zij het wachtwoord indachtig„Wie niet sterk is moet slim zijn", en bergterrein is hem hierin be hulpzaam. Mitrailleurs. De mitrailleur, reeds een machtig wapen in vlak terrein, biedt in bergterrein door de geringe plaatsruimte die hij eischt, groote voordeelen. „Da die Maschinengewehre sehr kleine Ziele bieten und auf „engstem Raum eine gewaltige Feuerenthaltung gestatten, haben „sie sehr haufig grosze Erfolge erzielt''. (v. Immanuel). Gemaskeerd en voorzien van een schild, opgesteld op een toegangsweg, of een dal enfileerend, is hij voor den verdediger een zeer machtig wapen, terwijl hij in de werken tot afslaan van den stormaanval bestemd, eene aanzienlijke hoeveelheid Infanterie voor den strijd buiten de wei ken vrijmaakt. In het algemeen leent hij zich bijzonder als ondersteunings wapen hetzij in front, hetzij op de flanken. „Die Truppen schatzeii sie höher ein als die Feldkanonen". (Kriegs. Zeits 1907 7es. heft). 1) Befestigte Stellungen im Lichte der kriegerischen Ereignisse in den Jahren 1898 und 1899, -vertaald door Frobenius.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 175