693 oogenblikken worden gedaan, moet aan het overbrengen van berichten eene bijzondere aandacht worden gewijd. Kort, duide lijk, en zeer vlug, moeten de eischen zijn waarnaar bij de op leiding van elk soldaat in vredestijd moet worden gestreefd. Elk soldaat, althans de grootste meerderheid moet kunnen seinen, daar vooral in bergterrein het aantal waarnemers en verkenners niet te veel kan zijn en opleiding van slechts een klein procent minderen de grootste teleurstellingen kan opleveren. De voornaamste optische seinmiddelen zijn: heliografen, lampen, vlaggenlantarens. Het stelsel bij ons in gebruik, waarbij elke letter door een speciaal teeken wordt voorgesteld, is gebleken in de praktijk onbruikbaar te zijn, dit duurt te lang. Men moet een code hebben waarbij bepaalde berichten door korte seinen worden voorgesteld, (zeer handig lijkt mij de methode van generaal H. Cremer, beschreven in de Speet. mil. Januari 1907, onder „Premier système", waarbij een code gebruikt wordt waarin elk bericht wordt voorgesteld door een getal en door middel van de cijfers 5 en 1geseind wordt met de armen, of fluit signalen etc.). Bij nacht kan men een groot voordeel hebben van gekleurd licht, zoowel bengaalsch licht als vuurpijlen. De laatste, gebruikt met slagwerk zijn ook een belangrijk seinmiddel bij dag. De vuurpijlen leenen zich goed voor seindienst der werken, waarbij elk werk een bepaalde kleur moet hebben. Voorbeeld: Werk A. 1. roode vuurpijl wordt aangevallen. 2. r. v. vraagt dringend om hulp. 1. r. v. gevolgd door 1 vuurpijl met slagwerk - levensmiddelen op. 1. v. m. s. gevolgd door 1 r. v. drinkwater op. etc. Bij dag zullen de signalen gewijzigd moeten worden. De Japanners gebruikten bengaalsche lichten om 's nachts de formatie der verschillende onderdeelen aan te geven. Dat dit voor den algemeenen commandant van groot nut kan zijn, behoeft wel geen betoog. De lichten kunnen achter een heuvel voor het

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 177