69-t oog van den vijand verborgen zijn, in elk geval kunnen zij zoodanig opgesteld zijn, dat de vijand er geen algemeen over zicht heeft, zoodat dit gevoegd bij de onbekendheid der betee- kems voor hem niet dezelfde waarde heeft. Een juiste afspraak is hierbij hoofdzaak. Hoewel het gebruik van optische seinmiddelen beperkt moet blijven tot te voren vastgestelde korte teekens, hebben zij het voordeel boven de telefoon, dat deze een gemakkelijk middel vormt tot ingrijping in de werkingssfeer van bevelhebbers en aanvoerders, waarom de laatste dan ook door vele Russiche officieren te velde werd afgekeurd. Nog een ander nadeel heeft de kabelverbinding, n.l. de onhandelbaarheid van het kabelma- terieel, vooral in ons zwaar geaccidenteerd en begroeid bergter- rein, waarin de verbindingsweg tusschen twee punten niet altijd de kortste is. De telefoon moet dan ook slechts benut worden door de Artillerie en de voornaamste punten der sectoren (standplaatsen van den sectorcommandant). „Nötigenfalls kann die Artillerie auch aus verdeckter Aufstel- „ling das Ihrige leisten. Das Ziel zu sehen ist alsdann beson- „deis eiwünscht; der Artillerieführer trennt sich von seiner „Truppe und verkehrt mit ihr durch seinen unzertrennlichen „Begleiter, das Telephon. (Kriegs. Zeits. 1906. 7es Heft)." De telegraaf dient tot verbinding met de hoogere eenheden, vooral omdat de telefoon te veel de verleiding biedt tot inmen*- ing in detail-zaken. Ook moet eene telefonische verbinding bestaan met de voor postenlinie, welke van veel nut kan zijn vooral voor het vuur van de Artillerie bij nachtelijke aanvallen. In de stelling aan de Scha-ne werd een nachtelijke aanval der Japanners op het linkervak door Artillerievuur afgeslagen, waarbij dit vuur gecorrigeerd werd door de voorposten van het 9e Infanterieregiment. Van vee! nut kunnen de draden zijn welke zich langs de spoorwegen bevinden en langs groote wegen, terwijl het aanbeveling verdient in den tijd van mobilisatie reeds enkele hoofdlijnen aan te brengen, waarmee de draden der toestellen kunnen worden verbonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 178