537 loop van den 23sten Januari werd de bezetting van den Spion kop op ongeveer 100 man gebracht 1). Ook zou den 24sten een Krupp-kanon op den kop opgesteld worden. In den nacht van •den 23sten op den 24sten werd door een deel van dit detache ment voor het kanon eene dekking gemaakt. Het andere deel bezette eene loopgraaf, die eenige passen van den zuidwestrand aangelegd was. Terwijl de eene helft der manschappen waakte, sliep de andere helft. Andere veiligheidsmaatregelen werden niet genomenzelfs werd geen post voorbij den rand van het bovenvlak uitgezet. Over het algemeen was de stemming der Boeren niet bijzon der opgewekt, eer het tegendeel van dien, een gevolg van de groote vermoeienissen op de voorgaande dagen, gepaard met •slechte legering en onvoldoende verpleging. Hunne sterkte schijnt 3000 man 2) bedragen te hebben, over eene uitge strekte linie verdeeld 3). Louis Botha voerde het opperbevel Schalk Burger stond aan het hoofd van de commando's ten oosten van den Spionkop. De Vrijstaatsche commando's, hoofd zakelijk op den Tabamyama, werden aangevoerd door den Vecht generaal Andries Cronjé. III. Beschrijving van den Spionkop. Voorbereidende maat regelen van de Engelschen. De Spionkop of Platkop (zie plaat XVII en XVIII) is de belang rijkste top van den heuvelrug ten noorden van de Boven-Tugela. Alleen de Tweelingkoppen ten oosten er van bereiken eene hoogte, welke de zijne nabijkomt. Hij bestaat hoofdzakelijk uit rotsgrond, door eene slechts dunne aardlaag bedekt, waarop vrij hoog gras groeit. Het bovenvlak is met groote en kleine rotsblokken als bezaaid. De noordelijke zijde daalt met vele •terrassen steil naar de Blauwbankspruit af, zoodat eene troepen- •afdeeling, op het midden van den top opgesteld, deze helling niet bestrijken kan. Aan de zuidwestzijde wordt de beklim ming gemakkelijk gemaakt door eenige terrassen, waarvan het bovenste door de Engelschen Four Tree Spur genoemd werd. 1) Volgens andere opgaven slechts 50 man, nl. 20 Duitschers en 30 Vrijheid-Burgers, Verg. I, blz. 247 en IV, blz. £3. 2) IX, blz. 85. Naudé (VI, blz. 85) meent 5000 man. 3) Zoo bedraagt de afstand tusschen de Potgieters-en de Trichardtsdrift ongeveer 10 KM.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 17