r, 698 - Ieder, die veel met Indische geweren heeft geschoten en dit gepaard deed gaan met kaliberopmetingen, kan zich gemakkelijk verklaren, waarom zelfs sterk ingevreten loopen nog goed kunnen schieten. Tot een bepialde grens n 1. schieten oude geweren even goed als nieuwe kal. 6.60), zelfs schieten eenigeu tijd in gebruik zijnde geweren ge woonlijk beter dan nieuwe, waartoe echter ook het „zich zetten" meedraagt. Zoolang men dus door het laten afroesten of uitpoetsen van den loop die kalibergrens nog niet heelt overschreden, zal hij nog goede resultaten opleveren vandaar dan ook dat men met de door den Heer A. B. genoemde geweren, welke men gedurende 7 weken liet roesten, geen verschil in schietuitkomsten kon krijgen. Na 2 jaar zou die invloed nog weinig merkbaar zijn. Het bereiken van de kalibergrens waarop loopen moeten worden afge keurd, moet men dus zoolang mogelijk tegengaan, in Holland door niet te poetsen, in Indië door niet te laten roesten. Het Hollaudsche „roesten is beter dan poetsen" is voor Indië beslist niet van toepassing. Tegenover de bovenaangehaalde proef genoemd door den Heer A. B- stel ik de volgende: Gedurende 5 maanden zijn wekelijks twee series van 5 schoten uit twee nieuwe geweren gedaan; het eerste geweer is na elke serie uit sluitend goed ingevet; op het tweede geweer is na elke serie de door mij voorgestane waterreiniging toegepast. Het gevolg was, dat de le loop steeds beroest was, de 2e steeds volkomen blank bleef. Zooals vroeger ook reeds door mij werd aangehaald x) blijkt dus, dat de waterreiniging juist het roesten voorkomt en niet bevordert zooals de Heer A. B. van meening is. De voordeelen van de waterreiniging blijken nu geheel uit de kaliber- opmetingen vóór en na de proef, waarvan de uitkomsten in ouder volgenden staat zijn opgenomen. Vóór de proef. Na de proef. kaliberm aat. kalibermaat. 6.50 6.51 6.52 6.53 6.50 6.51 6.52 6.53 Geweer met 30 2 43 4 Alle getallen waterreiniging. 27 52 zijn in m.M. Geweer met 56 296 2*19 145 4 vetreiniging. 177 227 57 7 1) BI. 68 I. M. T. 1907.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 182