699 - De lezing van dezen staat is als volgt: Vóór de proef gaat kalibermaat 6.50 m.M., bij den loop waarop de waterreiniging is toegepast, 30 m.M. aan do monding (hot bovenste getal) en 27 m.M. aan den achterkant in (het onderste getal) enz. Men zou het verschil in uitslijting kunnen uitdrukken door te nemen de som der verschillen van de lengten, waarover de overeenkomstige kalibermaten na en vóór de proef in den loop gebracht kunnen worden en verkrijgt dan Voor den loop met waterreiniging: (43 30) (4 - 2) (52 27) 40. Voor den loop met vetreiniging (296 - 56) (219 5) 145 4 (227 177) 57 7,-717. De eerste loop is dan over een lengte van 40 m.M. 1/100 m.M. wijder geworden, de tweede over een lengte van 717 m.M. of 15 maal meer Hieruit kan toch m.i. met zekerheid worden geconcludeerd, dat de waterreiniging te verkiezen is boven de vetreiniging, mits goed toe gepast. Van gelijken invloed is het roesten op de kamer, en het gevaar is hier nog grooter, waar in de laatste jaren 90 °/Q van de afgekeurde Ioopen wegens hulsklemming moest worden buiten gebruik gesteld. Hier moet dus alle verlies van metaal met nog meer nadruk worden tegengegaan. Al moge de waterreiniging dan iets lastiger in de praktijk zijn (ongerief hiervan is tot nu toe echter weinig ondervonden om de eenvoudige reden dat, waar de voorschriften hierin niet bindend waren, niet of zelden die reiniging werd toegepast), toch is deze voor Indië de meest aangewezene. Het is dan ook mijne overtuiging, dat de nieuw ingevoerde reiniging binnen enkele jaren tal van loopen zal kosten, die bespaard hadden kunnen worden. De geweren zijn, uit een technisch oogpunt beschouwd, uitstekend, de behandeling echter maakt ze spoediger onbekwaam dan noodig is en daardoor worden door leeken zoo dikwijls klachten geuit, dat onze schietwapenen niet deugen. Betreffende de opmerking van den Heer A. B. om bij jagers en stroopers een lesje te nemen, merk ik op, dat deze in hoofdzaak nog gebruik maken van gladloop geweren met salpeterkruit, waarvoor de door hen toegepaste vetreiniging zeer zeker goed is. In de bij het naschrift overgelegde schijfbeelden komen voor de nummers D. en E. De veel betere resultaten in E. met tormenteerpatronen konden aan de Hembrug niet verklaard worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 183