538 In den vroegen morgen van den 23sten Januari reden War ren en Coke met eenige stafofficieren uit ter verkenning. Deze verkenning leerde, dat men den zuidwestelijken uitlooper van af de Trichardtsdrift moest beklimmen, wanneer men geheel buiten gezicht van den vijand wilde blijven. Echter besloot men de bivakplaats der genietroepen aan de Spionkopbeek als uitgangs punt voor de onderneming te kiezen. Vandaar uit zou men eerst de westelijke helling van den zuidwestelijken uitlooper beklimmen en daarna dezen volgen. Deze weg was korter dan de eerstgenoemde, terwijl de nachtelijke duisternis den marsch voor het oog der Boeren zou verbergen 1). Een en ander werd vrij laat in den namiddag bekend gemaakt. Woodgate gaf zijn bevel eerst te 3,40 n.m. uit, zoodat Luitenant-kolonel Thorneycroft maar juist tijd genoeg had om eene ruwe panoramaschets van het te doorloopen terrein te maken met aanteekening van een paar gemakkelijk herkenbare boomgroepen, die men voorbij moest trekken. Nauwkeurige kaarten waren niet aanwezig; trouwens, het terrein was nooit opgenomen geworden. Het mag dan ook minstens zonderling genoemd worden, dat Warren den ballon niet gebruikte tot nadere verkenning van den top, waarvan eigenlijk niemand de gesteldheid kende. Eerst in den namiddag van den 24sten ont dekte hij, dat de ballon „would be of incalculable value." In den loop van den 23sten werden de noodige bevelen uitge geven. Als een voorbeeld van een Engelsch bevel uit die dagen, is hierachter als bijlage 2 opgenomen het bevel van Coke, door dezen uitgegeven tot uitvoering van Warren's bevel. Duidelijk blijkt, hoe de Engelschen ook op het gebied van het samenstellen 1) De bivakplaats der genietroepen was gelegen nabij de vereeniging van een klein,, van Three Tree Hill afkomstig beekje inet de Spionkopbeek, ten noord-oosten van Wright's Farm. Tot daarheen voerde een goede weg. Door eene waadbare plaats in de beek komt men op een geleidelijk klimmend pad, dat naar een terras op den zuid westelijken uitlooper van den Spionkop voert. Van hier loopt zigzagsgewijze een gedu rende het gevecht veel verbeterd pad tusschen steenen rotsblokken door naar den top. De helling is zeer afwisselend en bedraagt gemiddeld 1 op 7. Volgens Warren's op gave zou de afstand tusschen de bivakplaats der genietroepen en den top in 1 uur 10 minuten te doorloopen zijn. 's Nachts en gedurende het gevecht, toen het verkeer door naar beneden gevoerde gewonden belemmerd werd, duurde het natuurlijk veel langer. (V, blz. 561). Met deze bijzonderheden geraakten de Engelschen eerst na hun tocht, naar boven bekend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 18