706 Door den lsten luitenant der Artillerie van het Nederlandsche leger P. D. Van Essen werd patent genomen op een eenheidspro jectiel met gescheiden brisant- en springlading. (Zie fig. I)pl. XX. Bij het patentbericht werd medegedeeld, dat bij de tot toen bekende eenheidsprojectielen de brisantlading over de geheele lengte van het projectiel verdeeld was, terwijl de vulkogels tus- schen deze lading en de wand van het projectiel liggen. Hierdoor wordt niet alleen het aantal vulkogels minder, doch de verspreidingskegel der kogels wordt grooter door hun meer verwijderde ligging van de as van het projectiel. Voor de diepte werking van het in den aanslag springende projectiel zou ook de genoemde ligging van de brisantlading minder voordeelig zijn. Het projectiel Van Essen bestaat uit een kamergranaatkartets. Het projectiel (a) bevat behalve de kamerlading (b) een cylinder (c) met een brisantlading, zoonoodig tevens een rookstof. Tusschen de brisant- en de kamerlading liggen de vulkogels. In den bodem van de scbokbuis is een detonator geschroefd. De kamerlading staat door een buis (h) en een om den cylinder loopende buis (f) beide met kruit gevuld, met het kanaal (g) van de tijdschokbuis in verbinding. Bij werking van de tijdbuis wordt de kamerlading ontstoken en werkt het projectiel als G. K. Bij aanslag of treffer werkt de brisantlading, slaat het voorste deel van het projectiel uit elkaar, terwijl door de dan tot ontsteking geko men kamerlading de vulkogels naar voor worden uitgestooten. Aan dit projectiel zijn nadeelen verbonden. Eerstens is het technisch moeilijk de om de bus der spring lading loopende buis (h) èn bij het opschroeven van den kop van het projectiel, èn van de buis nauwkeurig te doen oorrespon- deeren met de zich daarin bevindende openingen. Tweedens zal de uitwerking van het projectiel als B. G. in den aanslag geringer worden, door het tegen elkaar inwerken van brisant- en springlading. De zij waar tsche werking moet ge ring zijn. Een doen detoneeren van de brisantlading in tijdstelling (T) is niet mogelijk. Deze lading werkt alleen bij aanslagen of treffers. Verder werd tegen dit projectiel nog aangevoerd: 2J. 1) Kriegst. Zeitung 1905, Fünftea Heft, blz. 248. 2) Int. Revue 1906 Suppl. 85, blz. 1( 9.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 190