709 Men heeft geconstateerd, dat op schijven, bij eene snelheid als van het projectiel op 1000 M., een verspreidingskegel ver kregen werd van 24° voor de kern en van 120° voor de uiter ste springstukken. De verspreidingskegel van de kern is voldoende voor eene uitwerking als G.K., alleen zijn dit slechts de segmenten vóór den spiegel gelegen. De spreidingskegel der uiterste springstukken maakt het mo gelijk bij groote invalshoeken doelen achter verticale dekkingen te treffen. Het projectiel in S verschoten had in den aanslag goede uit werking op artillerie en andere weerstandbiedende doelen, even als tegen infanterie. In T had het goede uitwerking op alle ongedekte doelen en kan zoo aangewend worden tegen alle te velde voorkomende doelen, vooral omdat door den rookontwikkelaar de schoten bij zonder goed waren waar te nemen. Met dit projectiel werd een stap in de goede richting gedaan, alleen de dieptewerking als G.K. is te gering. Ook Krupp zoekt reeds vele jaren naar de oplossing in ver band met de vraag naar een eenheidsprojectie]. In een van de eerste constructies verving Krupp de kamer lading in de G.K. door een brisantlading, terwijl de kamer en het achterste deel van het projectiel werden ingericht als een soort granaat. Bij de schietproeven bleek evenwel dat door de plotselinge en hevige werking van deze kamerlading, de snelheid der uitgedreven vulkogels niet zoo vermeerderd werd, als bij eene kamerlading bestaande uit buskruit. Later kwam Krupp toch op het grondidée terug en constru eerde een brisant-granaat-kartets als volgt (Fig. Ill plaat XX1). Met een kamer-granaatkartets met dunne wanden en tijdbuis maakt het onderdeel, geconstrueerd als een brisant-granaat, één geheel uit. Beide deelen zijn echter volkomen gescheiden dooi den bodem van de kamer der G.K. Hierdoor trachtte men te verkrijgen, dat noch de uitwerking van de G.K. in T.noch die van de B.G. in S. in hoedanigheid 1-) L evolution vera le projectile de type unique. Int. Revue 1905, Suppl. 85.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 193