710 verminderde. Men meende zelfs dat de uitwerking, die toch voor elk dier projectielsoorten afzonderlijk werd opgeofferd, ruim- schoocs werd opgewogen door hetgeen die projectielsoorten won nen door onderlinge aanvulling. Bij het G.K.T. schot van de brisant-granaat-kartets 7,5 c.M. L/37, wegende 6,5 K.G. worden vooreerst 300 vulkogels van 9 G. uitgedreven door de kamerlading, onder een hoek van -I- 17° met 60 a 65 M. versnelling. Tengevolge van den schok, welke het projectiel ondergaat bij het ontbranden van de kamerlading treedt de schokbuis, gelegen onder in het projectiel, in werking, de brisantlading detoneert en versplintert het onderdeel van het projectiel in ongeveer 130 dee]en, ieder meer dan 5 G. wegende. Het geheele projectiel wordt dus benut, echter voor een deel in de diepte voor een ander deel in de breedte! Krupp construeerde van dit soort projectielen een tweede model met langer onderdeel als B.G. en met grootere springla ding, waardoor de zijdelinosche uitiverking vermeerderd werd, doch het aantal vulkogeltjes verminderd tot 265 en hiermede even eens de uitwerking als G.K. Verschoten in S. werkt evenals bij een gewoon B.G. de schok buis in het achterdeel van het projectiel het eerst. De bus wordt over de geheele lengte in stukken geslagen en wel, bv. op schilden vurende, op het oogenblik van doorslaan zelve, of onmiddellijk daarna. De vulkogels vervolgen hun weg in ongeveer eenzelfden kegel als bij vuur met T. De tophoek van den spreidingskegel der vulkogels van de G.K. bedraagt ongeveer 15°, die der uiterste springstukken 120°. Bij het tweede model projectielen werd ter vergemakkelij king van het waarnemen, in het onderdeel van het projectiel een rookmiddel gelegerd. Krupp acht dit evenwel niet strikt noodig. Evenals bij S.-vuur bij treffen van het schild de brisante wer king der springstukken zich paart aan de dieptewerking der vulkogels, paart zich bij T.-vuur de dieptewerking aan de breedtewerking. Door dit laatste krijgt men het voordeel, dat bij onnauwkeu rig inschieten of bij een zich verplaatsen van het doel, hetgeen

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 194