711 aan de dieptewerking zou ontgaan, in de breedtewerking van het projectiel kan komen. Verder kunnen de springstukken van de uiterste banen dienst doen om over de schilden heen, van uit de hoogte, de bediening en buiten gevecht te stellen. Gehouden schietproeven deden de verwachting uitspreken, dat de brisant-granaat-kartets Krupp in staat zou zijn alle opdrach ten te vervullen welke tot r,u aan G.K. of B.G. afzonderlijk moesten worden opgedragen. Aangeteekend wordt, dat voor dergelijke eenheidsprojectielen bestemd voor berggeschut het onderdeel, de B.G., naar verhou ding korter genomen moet worden. Het aantal vulkogels moet niet verminderd worden; door de vrij groote invalshoeken zou het mogelijk zijn met de vulko gels doelen achter dekkingen te treffen. Omgekeerd moet bij een eenheidsprojectiel voor houwitsers het onderdeel sterker genomen worden, om ongeveer de uit werking van den B. G. met kleine lading te verkrijgen tegen weerstand biedende doelen en veldversterkingen. Bij deze projectielen blijft dan nog voldoende ruimte voor een groot aantal vulkogels over. Wederom het eenheidsprojectiel Krupp is een stap in de goede richting verder. Ons kan het nog niet voldoen. Immers om het getal der vulkogels op te voeren werd het gewicht verminderd en 9 G aangenomen, niettegenstaande Krupp zich, en met recht, steeds een voorstander van zwaardere vul kogels betoond heeft. Het rendement als G.K. is 40% of 37%, dat als B.G. slechts 10%, de splinters van 5 G. nog gerekend. Is bij een rendement van meer dan 50% van een B.G. reeds moeilijk groote uitwerking en dan nog slechts plaatselijk te verkrijgen, bij 10% is deze uitwerking zooveel minder. Daarom, om tot een eenheidsprojeciel te geraken dat heter zal voldoen, moet èn de werking als G.K. èn die als B.G. worden opgevoerd en zoo min mogelijk verschillen van die van afzon derlijke G.K. e n B.G. Evenwel hetzelfde te willen verkrijgen zou zijn onmogelijke eischen stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 195