712 - „On devra cependant mettre de coté tout scrupule vis a vis ,,un projectile a double eflet, qui perd si peu dans les deux sens „que cette reduction d' effet est beaucoup moins importante que les inconvénients provenant de deux genres de projectiles". Bij alle hiervoor behandelde soorten van eenheidsprojectielen vereischten deze als B.G. aangewend een juistheidsschot en een zichtbaar zijn van het doel, daar ze, het projectiel Krupp en het laatst van Ehrhardt wellicht uitgezonderd, niet eigenen als strooiprojectiel. Overigens is de werking schokwerking. Hierop is de constructie gebaseerd Gelukt het echter dergelijke projectielen ook als B.G. in tijd- stelling te doen springen en ze meerdere zijwaartsche uitwerking te geven, dan wordt de uitwerking geheel anders en worden de bedieningen niet door doch over het schild heen getroffen. Wat toch leidde tot het invoeren van B.G. bij de batterijen, lang voor nog van schilden sprake was? Het treffen van de levende doelen, welke zich achter verticale dekkingen ophielden. De hoog gespannen verwachtingen omtrent de uitwerking van den B.G. op dergelijke doelen werd echter niet verwezenlijkt De trefkans was gering. Plaatselijk was de uitwerking wel groot, doch de onregel matige vorm en het groote aantal springstukken, waardoor de massa dier stukken gering werd, maakten dat de levende kracht door den luchtweerstand spoedig uitgeput werd. Yolgens Krupp verwachtte men van een projectielsoort iets, dat slechts van een speciale geschutsoort verkregen zou kunnen worden. Men nam hierom zijn toevlucht tot de veldhouwitsers. Het is echter nog de vraag of ook deze vuurmond wel voor die taak berekend zal zijn. Geheel anders dan bij de B.G. zal de uitwerking van de Brisant-granaat-kartets zijn, als deze evenals een B. G. in T. verschoten kan worden. Aan de B.G.K. moet clan verreweg de voorkeur gegeven wor den boven de B.G! Wij waagden ons aan een project voor een dergelijk projectiel. In verband met de eischen aan een projectiel voor artillerie te

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 196