713 stellen (zie hiervoor) werd er naar gesteefd, desgewenscht zoowel de uitwerking van vol projectiel, als die van het geheele rendement zoowel in de diepte als in de breedte te kunnen verkrijgen. Bij het construeeren werd als voorbeeld en punt van uitgang genomen de Krupp'sche constructie voor de tijdschokbuis van het Nederlandsch-Indische Veld- en Berggeschut (proefgeschut), naar omstandigheden gewijzigd. De quintessence ligt voorna melijk in het aanbrengen van een „ontstekingsschroef". Overigens werd in hoofdzaak de projectiel-constructie Ehr- hardt-Van Essen gevolgd. De patroon zal zijn als volgt. Zie plaat XXI. De patroon is een eenheidspatroon, d. i. het projectiel is be vestigd op de kardoeshuls, welke de geschutlading en het ont stekingsmiddel bevat. Het projectiel moet ongeveer 3,5 kaliber lang zijn. Men onderscheidt aan het projectiel, bodem, cylindrisch ge deelte en kop. Om het cylindrisch gedeelte zit in een groef een koperen band (D) ter geleiding van het projectiel volgens de trekken in de ziel van den vuurmond. Om te beletten dat deze geleiband om het projectiel verschuift, worden in de groef een achttal verhoo gingen aangebracht. Het boveneinde is verdikt waardoor de centreering verkregen wordt. Het projectiel bestaat uit: een stalen bus (A) met opgeschroefden kop (B), en een stalen spiegel (C). De bus is overigens als die van den Nederlandschen G-. K. Het versterkte bovendeel is een weinig ingebogen ter verklei ning van den verspreidingskegel. Het gedeelte onder den spiegel, de kamer (F), is gevuld met zwart buskruit. De opening in den spiegel, welke de verbinding vormt tusschen de ruimte in het projectiel en de kamer, is ge vuld met een buskruitcylinder (E). Tusschen de buis en den spiegel bevindt zich een gegroefde stalen bus (K) welke de brisantlading bevat. De tijdschokbuis is met een stalen bevestigingsschroef in den kop van het projectiel bevestigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 197