714 De overblijvende ruimte in het projectiel wordt aangevuld metaan de hoeken en ribben sterk afgeronde compositie-segmenten van 11 gram, welke segmenten in een rookontwikkelaar gelegerd zijn. Het projectiel bevat zoo 26 X 13 338 segmenten rendement 60 °/0. Platslaan bij het springen van het projectiel wordt voor komen door den vorm en compacte legering der segmenten, als door meerdere hardheid der compositie. De tijdschokbuis is nagenoeg geheel van aluminium, voor stre ken onder de keerkringen van messing vervaardigd. (Aluminium is onder de tropen niet toe te passen, daar het ontleedt). De tijdschokbuis bestaat uit het eigenlijke buislichaam met tafel (G), de schokinrichting (H), de tijdinrichting (I) en de vei ligheidsinrichting (J). Op de buitenzijde van die bus welke de springlading bevat (K) bevinden zich een achttal groeven, volgeperst met sas. Deze saskolommen worden beschermd door een geperforeerden mes singen koker (K'j, welke om de bus geschoven wordt. Het buislichaam G is doorboord en bevat een stalen huls (a) waarin de schokinrichting. Deze huls is van onder voorzien van een looden tusschen- plaatje, een stalen afsluitschroef en een afsluithuls, alle met een gat, dat door een verkapsel gesloten wordt. Onder en boven is het bovenvlak der huls voorzien van een stalen punt. Op het buitenoppervlak van de huls bevindt zich een rond- loopende groef (b), waarin verschillende openingen, welke binnen in de huls uitkomen. In de van boven met laken beplakte tafel van het buislichaam, is een verticaal brandgat (c) geboord. Loodrecht de as van dit kanaal snijdende is een horizontaal gat (d) geboord voor de ontstekingsschroef, welk gat uitkomt te genover de groef (b) op het buiten oppervlak van de stalen huls (a). Het verticale brandgat staat in verbinding met een buskruit- ring in het buislichaam, wanneer het kanaal niet is afgesloten door de ontstekingsschroef Onder en boven in het brandgat be vinden zich buskruitcylinders x). 1) Voor de tropen moet iedere buskraiteylinder of buskraitring tweemaal gevernist worden om bestand te zijn tegen klimatologische inv'oeden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 198