- 715 De ligging van het brandgat in de tafel wordt aan de buiten zijde op de tafel aangegeven door een verticale streep. De ontstekingsschroef (f) is een stalen schroef, waarin verticaal op de as en horizontaal in de richting van de as kanalen ge- geboord zijn, welke niet met elkander in verbinding staan (1 en 2). Door de schroef een kwart slag om te draaien wordt öf het verticale kanaal öf de groef (3), welke in verbinding staat met het horizontale kanaal, tegenover het brandgat in de tafel gebracht. In het horizontale kanaal bevindt zich een buskruitcylinder (4). De zaagsnede (5) in den kop van de ontstekingsschroef loopt evenwijdig met het verticale kanaal, waardoor het van buiten te zien is in welken stand zich dat kanaal bevindt. De rand van den kop der schroef is 90° uitgesneden (6). Nadat de ontstekingsschroef in het horizontale gat der tafel geschroefd is, wordt ze daarin bij verticalen stand van de zaag snede met een stiftje of schroefje (7) vastgezet, zoodanig, dat ze nog een kwart slag naar rechts gedraaid kan worden. Hierdoor komt de groef, welke met het horizontale kanaal van de ont stekingsschroef in verband staat, tegenover het brandgat in de tafel te liggen. Bij verticalen stand van de zaagsnede in den kop der schroef zoodat deze overeenkomt met de streep op het buitenoppervlak van de tafel, het brandgat aangevende, staat het brandgat in de tafel in verbinding met een buskruitring in de tafel der buis en hierdoor, en door de met sas gevulde groeven van de bus der springlading, met de kamerlading beneden in het projectiel. Bij horizontalen stand van de zaagsnede, zoodat deze komt tegenover de letters „Br" op het buitenoppervlak van de tafel aangebracht, staat het brandgat door het horizontale kanaal in de schroef en door de openingen in de groef (b) op de stalen huls (a) in verbinding met de springlading, welke zich in de stalen bus, die onder aan het buislichaam geschroefd is, bevindt. Deze stalen bus (K) bevat een springlading van geperst picri- nezuur (h) besloten in een kartonnen huls. In de springlading is in het bovenste gedeelte een ruimte uitgespaard tot het plaat sen van de ontstekingslading (j). Deze lading bestaat uit los aangedrukt poedervormig nytroglycerinekruit en is met de aan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 199