719 Het projectiel springt hierdoor uit elkaar, waardoor spring- stukken en vulkogels in alle richtingen, doch vooral zijwaarts ge slingerd worden. De groote massa dezer stukken en de gunstige vorm der segmenten, waarborgen voldoende energie. B. Tij ds telling. a. Als Granaatkartets. De veiligheidsinrichting wordt afgenomen. De ontstekingsschroef staat in haar normalen stand, dus met verticale zaagsnede. Het brandgat van de tafel staat hierdoor in verbinding met de kamerlading onder in het projectiel. De ondersasring wordt met de gewenschte verdeeling geplaatst tegenover de streep op het buitenoppervlak van de tafel, het brandgat aangevende. Bij het afgaan van het schot geschiedt hetzelfde als bij de werking van de schokbuis. De bovensasring wordt dus ontstoken, de vulling brandt laags gewijze af. Zoodra zij zoover is afgebrand, dat de vlam boven het verticale brandgat van den ondersasring gekomen is, wordt ook de vulling van dien ring ontstoken. Zoodra deze vulling weer is opgebrand tot boven het verticale brandgat in de tafel, slaat de vlam door het verticale kanaal in de ontstekingsschroef naar beneden en ontsteekt de buskruitring in de tafel, het sas in de groeven van de brisantlading en doet de kamerlading ont branden. De kop van het projectiel met buis en bus met springlading wordt hierdoor weggeslingerd en de vulkogels uit de stalen bus gedreven. De vorm van het boveneinde der bus, waarborgt een kleine verspreidingskegel. De bus blijft heel. b. Als Brisant-granaat-kartets. De veiligheidsinrichting wordt afgenomen. De ontstekingsschroef wordt een kwart slag naar rechts omge draaid, zoodanig, dat de zaagsnede komt te staan, tegenover de letters „Br" op het buitenoppervlak van de tafel aangebracht, en de uitsnijding in den rand van den kop der schroef stuit tegen de stift in de tafel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 203