720 De ondersaaring wordt vervolgens met de gewenschte verdee ling tegenover de streep op de tafel gesteld. Bij het afgaan van het schot is de werking als hierboven werd aangegeven. Slaat de vlam door het verticale brandgat van de tafel, dan komt de buskruitcylinder in het horizontale kanaal van de ont- stekingsschroef tot ontbranding, slaat door de openingen in de groef der stalen huls van den schokker, ontsteekt het slaghoedje en den buskruitcylinder van den percuteur, waarna de vuurstraal middels de aanvuurdop en de ontstekingslading de springlading- tot detonatie doet komen. De springstukken van het projectiel worden dan in alle rich tingen in de ruimte geslingerd, waarbij die afkomstig van het naast de springlading gelegen gedeelte van het projectiel steile banen volgen, waardoor het mogelijk is doelen achter verticale dekkingen en schilden te treffen. Door den massieveren en meer gunstigen vorm der springstukken afkomstig van den bodem van het projectiel, van den spiegel en van de segmenten, is de levende kracht dier springstukken grooter dan bij de springstuk ken van een B.G. het geval is. De spreiding kan hierdooi grooter zijn, zonder dat de spring stukken mat worden. Een juistheidsschot, hoewel zooveel to beter, is niet volstrekt noodig, zoodat ook met de B.G.K. als brisantprojectiel gestrooid kan worden. Resumeerende kan dus het projectiel op vier verschillende wijzen aangewend worden in verband met de doelen waartegen over het gebezigd wordt. 1. Zonder afnemen van de veiligheidsinrichting als vol-proctiel. 2. In schokstelling als granaat. 3. In tijdstelling als granaat kartets. 4. In tijdstelling als brisant-granaat. Het minimum gewicht van een dergelijk projectiel zal 6 K.G. moeten bedragen, omdat anders het rendement te gering wordt. Immers veel van de ruimte, anders gevuld met vulkogels, wordt nu ingenomen door de springlading. De kamer onder in het projectiel kan niet vervallen, omdat de kamerlading onafwijsbaar noodig is om de kinetische energie

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 204