721 van de vulkogels in het springpunt te vergrooten en hierdoor het doorslagvermogen dezer projectielen te verhoogen. Op den voorgrond moet echter staan zoo groot mogelijk ren dement! Door de buizen van aluminium te vervaardigen wordt veel gewonnen. Onder de keerkringen kan, als gezegd, voor de constructie der buizen geen aluminium gebezigd worden, daar dit metaal door klimatologische invloeden ontleed wordt, doch moet messing of een lichtere compositie gebezigd worden. Het spreekt van zelf, dat ook aan dit eenheidsprojectiel niet volkomen dezelfde eischen, als aan een G.K. of G. afzonderlijk, gesteld kunnen worden. Immers het rendement is geringer als van een op dezelfde wijze geconstrueerde G.K.omdat een deel van de plaats anders door vulkogels of segmenten ingenomen, thans voor de springla ding gebruikt wordt, terwijl, wat de G. betreft, de ruimte door de kamer ingenomen met springstukken had kunnen worden gevuld. Evenwel als G.K. of als B.G. verschoten of werkende komt ongeveer het gelieele rendement van het projectiel of in de diepte 'of in de 'breedte tot zijn recht. Bij het beoordeelen van het projectiel gelieve men dit wel in het oog te houden en hierbij te overwegen of de geringe na- deelen niet volkomen opgewogen worden door het aanmerkelijke voordeel in de batterij in stede van over twee of drie, slechts over een projectiesoort voor alle doeleinden te behoeven te be schikken. Immers G.G.K. of K. zijn slechts ieder op zich zelf en in bijzondere gevallen te bezigen. Doet zich dat geval niet voor dan vormt de betrokken projectielsoort een doode last. Wij vermeenen clan ook in ons project een projectielsoort aangegeven te hebben, welke tegen alle te velde voorkomende doelen met vrucht aangewend kan worden. Blijken onze verwachtingen niet te hoog gespannen te zijn, de geringe nadeelen opgewogen te worden door het groote voordeel, dan zal ongetwijfeld een dergelijk projectiel het eenige projectiel in de batterij kunnen uitmaken. X. M. T. 1907. 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 205