725 oordeelt, uit zuiver plichtbesef, met zijne troepen het vijandelijk lood trotseert en onverschrokken zich als de dapperste der dap peren aan hun hoofd plaatst om ze den weg der zege te wijzen. Of acht gij, ambtenaar of koopman, die uwe zaken afdoet op een rustig kantoor, het eene kleinigheid, van dienzelfden huis vader te eischen, dat hij voor zijn over heggen en greppels en slooten vliegend eskadron, wetende straks ontzield van zijn hol lend paard te zullen storten, een wissen dood tegemoet rent, alleen om de eigen infanterie lucht te geven, alleen om daarme de slechts eenige minuten tijds te winnen? Wat groote mannen, wat grootsche tijden in het Leger ge wrocht hebben, kan slechts door de officieren, die geheel hun leven aan den militairen dienst verbonden hebben, op volgende geslachten worden overgedragen. Door hen blijft eene roemvolle traditie in het Leger wakker, die de moreele kracht schenkt, waaruit de vaste wil om te overwinnen voortspruit. En is nu de liefde voor den soldatenstand bij de officieren uitgewischt, doordat zij al hunne rijke illusiën met het klimmen der jaren geleidelijk in rook zagen vervliegen om slechts plaats te maken voor de nuchtere, naakte werkelijkheid, waarin voortdurend de strijd om het bestaan op den voorgrond tracht te dringen, dan ook is de lust om de dragers dier overlevering uit betere, glo rierijke dagen te zijn bij het officierskorps gedood. Zooals de officieren zijn, zoo is ook het geheele Leger. Elke troep brengt een bepaalden geest te velde mede en die geest, door de officieren gekweekt, is eene trouwe afspiegeling van den geest, die het korps officieren beheerscht. Zijt gij er thans van overtuigd, dat ik waarheid sprak toen ik bij den aanvang van dit opstel zei, dat de Staat hooge eischen stelt aan zijne officieren en wat is Uw antwoord, als ik vraag of daartegenover de Staat ook in alle opzichten voldoet aan zijne verplichting om den officieren een onbezorgd bestaan niets meer ook dan dat en een onbezorgde toekomst te verzekeren en er aldus voor te waken, dat een goede, opgewekte geest in het Leger blijft heerschen? Na de jongste herziening der tractementen is de financieele positie der subalterne officieren verbeterd, zoodat erkend moet worden, dat de actief dienende officier in staat is gesteld onbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 209