728 schijnende beoordeelingen, ware het m.i. een gezonder toestand, wanneer van het grondbeginsel werd uitgegaan, dat alleen dan gerapporteerd wordt, wanneer er ook werkelijk iets te rap- poiteeien valt, zoowel in gunstigen als in ongunstigen zin. Men geve den chef de bevoegdheid op elk oogenblik, wanneer hij dit gewenscht acht, omtrent een zijner officieren een speciaal rapport in te dienen, vrij naar inhoud en vorm, zonder dat de rapporteur gedwongen wordt, datgene, wat hij meent te moeten zeggen, te wringen en te verwringen naar honderd en één regels uit algemeene order No. zooveel, zonder dat tallooze aanschrij vingen geheim dd zooveel, No. zooveel, hem den weg willen wij zen, hoe hij een doodgewone zaak moet aanpakken, want juist al die voorschriften, en bepalingtjes zouden weer de oorzaak kunnen woiden, dat rapporten achterwege bleven, waar gerap- poiteerd had moeten worden. Wij vragen hier niet naar futili teiten of naar bladvullingen, zooals die tegenwoordig voorko men een officier is wat prikkelbaar van karakter, echter niet ten nadeele van den dienst! Maar wat raakt ons, maar wat raakt dan het Legerbestuur 's mans prikkelbaarheid; met even veel recht had er kunnen staan, heeft een goed gebit. Meld wat invloed heeft, op de meerdere of mindere bruikbaarheid als officier, laat u alleen in met die dingen, die den persoon raken in zijne speciale qualiteit, want ook alleen in die hoedanigheid zijt gij zijn meerdere en is hij U verantwoording verschuldigd. Bij het Departement van Oorlog moet een register worden aangehouden, waarin achter den naam van elk officier de aan- teekeningen gesteld worden, waartoe de omtrent hem ingeko men rapporten aanleiding hebben gegeven. De wapenchefs stel len de bewoordingen dier aanteekeningen vast, die, nadat zij in het register opgenomen zijn, ter kennis gebracht worden van den betrokken officier, zoowel gunstig als ongunstig. Het spieekt van zelf, dat ook in dit stelsel van beoordeeling het recht moet blijven bestaan om op goede gronden te protes teeren tegen de gestelde aanteekening: ieder mensch kan falen en, hoewel dit in het door mij aangegeven systeem slechts zel den zal voorkomen, toch blijft de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een chef, hetzij door verkeerde inlichtingen, hetzij door een minder juist inzicht in een samenloop van omstandigheden en

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 212