- 729 feiten, (te velde zal dit o. a. kunnen voorkomen), of misgegrepen heeft, öf te hard geweest is in zijn oordeel. Maar ook voor dit verweer, dat in zijn tegenwoordige gedaante indruischt tegen alle gevoel van recht en billijkheid, moet een anderen weg wor den ingeslagen. Hij, die zich verongelijkt gevoelt, wendt zich, nadat hem de aanteekening van het Departement is medegedeeld, tot den naasthoogeren chef van dengene, wiens rapport de aan leiding is geweest tot het stellen dier aanteekening. Hem wordt volledige inzage gegeven van alle schrifturen, die op de zaak in kwestie betrekking hebbenverdediging is alleen dan mogelijk, wanneer bekend is op grond van welke daadzaken men van eenige tekortkoming beschuldigd wordt. De memorie van rechtvaar diging, die alleen mag handelen over het onderhavige geval en in geenendeele mag ontaarden in een middel om allerlei grieven tegen een chef te berde te brengen, wordt aan diens naasthoo geren chef ingediend en den wapenchef toegezonden. Het zal kunnen voorkomen, dat deze autoriteiten voor de moeilijke taak staan, achter de zuivere waarheid te moeten ko men, daar waar twee verklaringen lijnrecht met elkander in strijd zijn: draconisch zou het zijn om aan te nemen, dat de meerdere het steeds bij het rechte eind heeft gehad. Zijn er van andere zijde geene rapporten ter zake binnengekomen, dan acht de wapenchef zich voorshands onbevoegd eene beslissing te nemen en benoemt eene commissie van 3 officieren, die de zaak nader onderzoeken, die getuigen hooren en in een eindresumé puntsge wijze, duidelijk gestipuleerd, hunne zienswijze uiteenzetten: de conclusie van den auditeur-militair in het militair strafproces. Evenals de leden van den krijgsraad zijn de commissieleden tot stipte geheimhouding verplicht. Minder dan nu het geval is, zal het oordeel over een officier afhangen van de inzichten van een chef, onder wiens bevelen hij toevallig geplaatst werd. Een niet te miskennen voordeel is het bovendien, dat iedere chef, onbekend met den inhoud van het register, dat op het Departement berust, geroepen wordt zich een geheel zelfstandig oordeel over zijne ondergeschikte officieren te vormen. Met schrik ziet thans menig korpscommandant het einde van het jaar genaken. Nog eens en nog eens algemeene order no.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 213