730 zooveel bestudeerd en dan staat hij voor de zware taak op com mando vóór den zooveelsten der maand een oordeel uit te spreken over een twintigtal officieren een oordeel, dat vaak beslist over het wel en wee van eene geheele familieeen oordeel, dat bo vendien moet passen in een nauwsluitend keurslijf van rubrieken, staten, paragraven en alinea's. Is het aan hem alleen te wijten dat menig beoordeelaar zich het hoofd moe zit te peinzen over het bij elkaar zoeken van nietszeggende gemeenplaatsen, die getrouwelijk verband houden met hunne voorgangers van vroe gere jaren Mijn stelsel verdeelt het officierskorps in 8 rubrieken a. zij, die voortdurend gunstig beoordeeld worden b. zij, die nimmer aanleiding geven tot rapporteeren; c. zij van wie herhaaldelijk in ongunstigen zin moet worden gerapporteerd. De eerste rubriek levert de personen geroepen tot de hoogere rangen of tot het vervullen van speciale dienstbetrekkingen. In uiteenloopende richtingen zullen zij boven het gros uitblinken en die richtingen wijzen den weg om de juiste personen op de rechte plaats te krijgen. Rubriek b is de Durchschnitt-officier, zeer verdienstelijk voor den gewonen troependienst, maar niet gemaakt van het hout, waaruit het Legerbestuur zijne hoofdofficieren snijdt. Hoofd officieren moeten de jongere officieren kunnen voorlichten, onder wijzen en leiden in de banen, die ook deze tot den hoofdofficiers- raüg zullen voeren. Mag men dus aannemen, dat de middelmatige officier in het kapiteinschap zijn baton de maréchal heeft bereikt, dan ook rust daarmede op den Staat de verplichting, de financieele toekomst van den kapitein zoodanig te regelen, dat hij ook in dat opzicht zijne positie alleszins als voldoende verzekerd mag beschouwen. Het kapiteinspensioen van thans moge vroeger toereikend zijn geweest, de tijden zijn sedert veranderd, en wanneer onze positie eenmaal bij de wet geregeld zal zijn, dan hopen wij, dat daarmede gepaard gaat eene herziening der pen sioenen, zoo dat ze beter verband houden met den tegenwoor- digen loon- en levensstandaard. En rubriek c? Ja, dat zijn eigenlijk menschen die niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 214