731 in de officierswereld thuis behooren. Het kunnen misschien voortreffelijke burgers in de maatschappij zijn, in hun werkkring als officier zijn zij misplaatst, soms buiten hun schuld, wanneer de ouders bij de keuze van een beroep geene rekening hielden met het karakter en de neigingen van hun kind. Mag ook ten opzichte van hen het thans gehuldigde beginsel gel den, dat ieder kapitein kan worden? Neen, nogmaals neen; de kapiteinsrang is een veel te gewichtige om dien maar voetstoots te verleenen aan een ieder, die toevalliger wijze officier werd. Stel U de werkkring voor van een goed kapiteineen man, die zoowel in het vredesgarnizoen als te velde volkomen voor zijn taak berekend is; die in den oorlog tegen den inlandschen vijand doorgaans zelfstandig optreedt, die vaak voor uiterst moeilijke omstandigheden geplaatst wordt en beschikt over het wel en wee van anderhalf honderd menschenlevens, die aan zijne vaderlijke zorgen zijn toevertrouwd. Als gij dat bedenkt, dan zult gij met mij van meening zijn, dat de kapiteinsrang een der zwaarste rangen in het Leger is en dat het verkeerd zou zijn, voet te geven aan de nog maar al te vaak gehoorde uit drukking: „kapitein maken ze me toch". Wij herhalen, rubriek c. behoort niet in het Leger thuis en wanneer degenen, die tot die cathegorie moeten worden ver wezen, niet vatbaar blijken voor verandering ten goede, dan moet het Legerbestuur zich zonder kassian van die onbruikbare elementen kunnen ontdoen, hoe eerder hoe liever, ook in het belang van den persoon in kwestie, die dan nog jong genoeg is, om te trachten zich in de een of andere burgerlijke betrek king eene positie te verwerven. De billijkheid eischt, dat ook hunne diensten naar behooren op prijs worden gesteld en daarom moet hun een pensioen worden toegekend evenredig met het aantal dienstjaren. Wij vertrouwen, dat dit door ons met warmte en overtuiging toegedane stelsel van beoordeeling den goeden geest in het Le ger weer zal wakker schudden om het eene hooge moreele kracht te schenken. R„ Boonstra.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 215