733 tengevolge van de gesteldheid van terrein dat een dergelijk oprukken reeds op den grooten afstand onmogelijk was, tenzij ten koste van buitengewoon veel verliezen, vooral door het Japansche artillerievuur veroorzaakt. Overdag gaf het infanterievuur den doorslag en in de toe komst zal dit vuur voornamelijk op de gevechten zijn stempel drukken. Juist door dit vuur zullen de lange, onbuigzaam sa menhangende tirailleurliniën, zooals wij die nog kennen uit ons gevechtsvoorschrift, geheel verbrokkeld worden. AVij zagen dit aan de Yaloe en bij Kintchou. In de lange Japansche liniën ontstond zelfs verwarring. Slechts zeer korte sprongen konden worden gemaakt. Makkelijk te treffen formaties verdwenen in het terrein en door individualiseering in den hoogsten graad, ontstonden kleine groepen en groepjes, die steeds voortwerkend, den vijand toch met volle kracht troffen. Dit was voor de Ja panners een vingerwijzing. De Russische gevechtstroep bezat voldoende vuurkracht, doch deze werd, door de diepteindeeling, niet op zijn voordeeligst aangewend en het vuur der Japanners sloeg daarentegen prach tig in op de naar evenredigheid in kleine ruimte geconcen treerde massa. Het te smalle front der Russen werd spoedig omvat en massa-aanval hokte reeds in zijn eerste phase, om dan geheel te mislukken door het aantal verliezen, vóór nog de hoofdvuurstel- ling was bereikt. Volgens het Russische voorschrift lag deze nog altijd op 400 M. vóór 's vijands stelling. Ook onze voorschriftmatige gevechtslinie dient vervangen te worden door groepen en groepjes, onregelmatig verdeeld over het gevechtsfront, in plooibare formaties, aanpassend aan het terrein. Door de vuur snelheid en de gestrekte banen der repeteer geweren en door de groote dieptespreiding van het geveehtsvuur, werd alles wat van den aanvaller of verdediger ongedekt was, zóó hevig door het vuur getroffen, dat het moreel van dappere troepen, zooals de Russen buiten twijfel waren, bij het zien van de in een enge ruimte plotseling ontstane verliezen, zwaar ge schokt werd. Van de verwoestingen aangericht bij de tegenpartij is tegen woordig weinig waar te nemen, daarentegen wordt door het rook-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 217