734 zwakke kruit de man meer dan vroeger prijs gegeven aan den indruk der eigen verliezen. De moreele kracht der soldaten, die niet meer zooals voorheen in meer dichte formaties konden ge controleerd en medegesleept worden, werd verteerd door den zenuwspannenden vuurstrijd. De intensiteit van het vuur der tegenpartij, dwong menigmaal tot opening van het eigen vuur op groote afstanden, zonder dat men iets kon waarnemen van hare aanwezigheid. Yolgens het Russische schietvoorschrift had het geweer een werkingsspheer tot 1000 a 1400 pas, terwijl de Russen op 2000 M. reeds zulke gevoelige verliezen leden alleen door geweervuur, dat reeds op dien afstand tot meer verspreide formaties moest worden over gegaan. Door de zorgvuldige maskeering der doelen streed men ge woonlijk tegen zoo goed als onzichtbare gevechtslineën en de verzwakking van 's vijands vuur was dikwijls de eenige aan wijzing van de uitwerking van het eigen vuur. Formaties, zooals nog dagelijks bij onze gevechtsoefeningen (manoeuvres) toegepast, zijn heden dage niet alleen gewaagd, maar zelfs uit den booze, al was het alleen maar met betrekking tot onze organieke sterkte die bitter weinig zal kunnen missen. Het voorschriftmatige is slechts mogelijk in terrein, dat te over zien is; in bedekt terrein of in het gebergte, waarin wij als regel tegen onzen (overmachtigen gelijkbewapenden) tegenstan der zullen moeten optreden, zijn wij daardoor minder thuis en vooral de onderbevelhebbers, zooals de Russen dit bewezen, zul len spoedig van de wijs worden gebracht. Blijkbaar werd in Rusland in vredestijd de zelfstandigheid der onderbevelhebbers niet aangewakkerd en ontbrak het bij alle graden en rangen aan initiatief, vooral in het bedekte ter rein, tengevolge van de zich snel afwikkelende gevechtstoestan den. Noodige maatregelen bleven in gebreke en leidden tot verkeerde gevolgen (afdeeling Orlow bij Ljaojang). Goed opgeleide infanterie moet in elk terrein op kunnen tre den, Dit bewijzen voldoende onze maréchaussées. Haar gebied moet voornamelijk zijn het bedekte terrein want alleen hierin kan zij haar vuurkracht van nabij doen gevoelen. 'Wij hebben voor ons leger gelukkig ideale oefeningsterreinen en onze tegen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 218