735 woordige oorlogvoering tegen den I.V. legt nog steeds voldoende bewijzen af, dat het aan zelfstandig en richtig handelen van onderbevelhebbers niet ontbreekt. De Japanners streefden er naar het vuur zoo laat mogelijk te openen en bij voorbeeldige gebruikmaking van het terrein, zoo dicht mogelijk den vijand te benaderen. Zoo gelukte het hen niet zelden (onze indische terreingesteld heid laat dit door de bank ook toe) in het bergachtige terrein, beveiligd door patrouilles, van dekking tot dekking vooruit gaande, den vijand zonder één schot te lossen tot op 5 a 600 pas te benaderen. Ook in het vlakke terrein, gebruikmakende van de aanwezige terreinvoorwerpen, gelukte hun dit meermalen. In terrein, dat door den vijand bestreken kon worden zooals b. v. aan de Yaloe, werd het vuur op 1000 pas geopend, hier echter gesteund door de eigen overmachtige artillerie. Over 't algemeen kon men aannemen, dat op 1600 pas de vuuruitwerking zich heftig deed voelen. Vertoonde zich op dien afstand maar één groep voor 's vijands oog, dan trok deze on middellijk het vuur tot zich. Door zeer groote breedte bij betrekkelijk geringe diepte ken merkte zich de gevechtsformatie der Japanners, als gevolg eener- zijds van hun streven om al dadelijk van den aanvang af sterk vuur te kunnen afgeven, anderzijds om de vurende linie zoo min mogelijk door (aanvullings) troepen, die gewoonlijk als kogel vangers dienst doen, te laten volgen. Van de bataljons bevond zich het grootste aantal der com pagnieën in de tirailleurlinie, geheele compagnieën werden op gelost. Toch moet oplossing van geheele compagnieën in het bataljonsverband zooveel mogelijk worden vermeden, want zij leidt tot vermenging der compagnieën en vermindert de ruimte, waarin de onderbevelhebbers hunne afdeelingen (sectiën, groe pen) kunnen bewegen, de compagnie zelf verliest daardoor haar elasticiteit in het terrein. Bovendien kan de C. Ct. in het ge vecht moeilijk zijn invloed doen gelden, hetgeen wel mogelijk is door het achterhouden van een klein troepengedeelte (onderst, troep of reseserve). Van den anderen kant beschouwd, wordt door een algeheele oplossing een sterke tirailleuriinie snel ont-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 219