737 omstandigheden uitgezonderd, daar mag vooral bij ons een breedteuitbreiding niet afhankelijk worden gesteld van de diepte opstelling. Beslissende resultaten kunnen wij toch niet aanbren gen. Toch mogen wij den tegenaanval niet uit het oog verlie zen, waar de omstandigheden dezen begunstigen en hiervoor is een achterhouden van een troep wel noodig. Tijdens en kort na den Boerenoorlog was men algemeen van opinie, dat men den vijand uit zijn stelling schoot. De laatste oorlog toonde aan, dat een vastberaden tegenstander, hoe gering in aantal ookdoch overigens goed gedekt, door vuur alleen niet uit zijn stelling te verdrijven is. Duidelijk kwam hierbij de opleiding der Russen in den strijd met de bajonet aan het licht. Dan kwam het meestal tot een hardnekkig handgemeen, tot een gevecht van man tegen man. Aan den tegenaanval met de bajonet was het alleen te danken, dat de Japanners terugge slagen konden worden. Zoowel aan Russische als aan Japansche zijde heeft de infan terie door de vuuruitwerking in den loop van den oorlog hare gevechtsformaties belangrijk gewijzigd. De aanvalsvorm werd meer geïndividualiseerd en geschikt gemaakt voor de moderne vuurtactiek en voor het terrein. Toch kon de Russische vredes- opleiding niet geheel worden uitgewischt. Zoo werd door de Russen in den slag aan de Schaho reeds een zooveel mogelijk gedekt vooruitgaan met zeer kleine groepen in acht genomen, doch zoowel hier als bij Moekden kwamen nog voorbeelden voor, dat de Japansche artillerie diepe colonnes en in massa optre dende troepen in korten tijd geheel uit den weg ruimde. Fouten in de vredesopleiding hebben zich in bijna alle oorlogen doen gevoelen en wat de vormen betreft, zagen wij toch meestal, dat men zich gemakkelijk daarover heen kan zetten, deze kun nen gewijzigd worden, mits slechts de grondbeginselen en de geest, die men in den oorlog meebrengt, goed zijn. Dit toonden toch de Duitschers in 1870/71 en de Japanners in den laatsten oorlog. De Russen in Mandjoerije waren onbekend met het wezen van den oorlog. De moderne vuurtactiek was hen vreemd. Trouwens het duurt gewoonlijk een langen tijd eer nieuwe be schouwingen gemeengoed worden in een leger. I. M. T. 1907. 53

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 221