738 De oorlogsondervinding werd in Rusland al dadelijk als uit- gangspuut voor de zomeroefeningen in 1905 toegepast. Zoo mochten o. m. „op groote afstanden reeds, zelfs geen dichte (opstelling op één gelid) tirailleurliniën worden gevormdonder s vijands vuur moest de tirailleurlinie met den looppas, sprongs gewijze vooruitrukkende lengte van de op ongeregelde tijdstip pen, verrassend uitgevoerde sprongen (tot 100X) en de sterkte der afdeelingen, die de sprongen tegelijkertijd uitvoerden, waren af hankelijk van den afstand tot den vijand en van de hevigheid van zijn vuurin sterk vuur werden korte sprongen (30 a 40X) met kleine afdeelingen (minder dan één sectie) gemaakt; in hevig vuur gingen de tirailleurs ieder op hun eigen, zoo noodig kruipend, vooruit, ongeacht de tusschenruimte tusschen de tirail leurs; het vóórgaan van afdeelingscommandanten was onnoodig; niet alleen in de breedte, maar ook in de diepte moesten reserve troepen geopend (verspreid) zijn en evenals de tirailleurlinie met sprongen voorwaarts gaan, dan wel de manschappen kropen on afhankelijk van elkaar vooruit, om zoodoende ruimte naar voren te winnen; in de gevechtsformatie moest een ruim gebruik wor den gemaakt van vluchtige aarddekkingen enz Dit alles als gevolg van de vuuruitwerking op aan het ge zicht van den vijand blootgestelde gemasseerde afdeelingen, ook van geringe sterkte en van de noodzakelijkheid om een gevechts front niet meer te doen bestaan uit onze tirailleurlinie met de daarachter volgende ondersteunings- en reservetroepen, maar uit afdeelingen of groepen, onregelmatig over het front verdeeld, zich aanpassend aan het terrein en elke afdeeling in een for matie, die zich gemakkelijk plooit naar de gesteldheid van dat terrein Meer dan vroeger het geval was, moet tegenwoordig elke be weging zorgvuldig, liefst buiten het gezicht van den vijand, lang zaam van dekking tot dekking geschieden. Het infanterievuur heeft in het gevecht een grootere beteekenis gekregen. Van daar de onverbiddelijke eisch om onze weinige bewegingen, die in een oorlog tegen een gelijk- of beterbewapenden vijand toe passing zullen vinden, bij de opleiding zoo grondig mogelijk te onderwijzen en alles wat niet op het gevechtsterrein thuis behoort af te schaffen. Vereenvoudiging van onze infanterie

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 222