739 reglementen zal hiermede gepaard gaan en onze fuselier zal uitsluitend moeten weten lo. hoe hij zich moet opstellen, 2o. hoe zich te bewegen naar en op het gevechtsveld en 3o. hoedanig gevochten moet worden 3). Als onderdeel van 3° neemt de schietopleiding een belangrijke plaats in. Op zeer groote afstanden wordt het vuur reeds ge opend op de kleine verspreide doelen, doch van de voordeelen van het bestrijkend vuur, de snelheid en de juistheid, kan te velde grootendeels niet worden geprofiteerd, voornamelijk door de verkeerde plaatsing der vizieren, tengevolge van het onjuist schatten der afstanden, waarbij nog komt, dat de schutters hunne geweren afschieten, vóór dat deze in den aanslag worden ge bracht, zoodat de gemiddelde helling, waaronder de geweren worden afgevuurd, veel grooter is, dan overeen komt met het ge bezigde vizier. Op het gevechtsveld zijn nu eenmaal invloeden van allerlei aard, die storend werken op een groot deel der schutters. De schietopleiding moet rekening houden met die storingen. Het waren juist deze fouten in den aanslag, die langdurige vuurge vechten, zelfs op de kleinste afstanden veroorzaakten. Uren lang vuren met repeteergeweren zonder eenige resultaat, dan moet dit toch wel geweten worden aan de mindere schietvaardigheid en vuurleiding en aan onbekendheid met den hedendaagschen vuurstrijd. Onze ftewf/eZschietmethode als ik dit zoo noemen mag dient ook spoedig tot het verledene te behooren en moet bij onze vre- desoefeningen rekening gehouden worden met de storingen op het gevechtsveld. Ik vrees anders, dat onze schutters tegenover een gelijkbewapende (overmachtige) infanterie, de hellingshoeken, waaronder zij hunne geweren zullen afvuren nog grooter zullen maken, dan zij dit tegen den I. V. doen. Om slechts met een enkel woord in het kort aan te duiden, waar wij voornamelijk bij onze schietopleiding de z.g. snel- coördinatiemethode van den kapitein Fabius den nadruk moe ten leggen, is in het navolgende samen te vatten: 1) Tactische beschouwingen orer infanteriereglementen door Jhr. G. A. A. Alting van Geusau.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 223