- 740 1° het uit de houding van vaardig in eens en in één beweging in de houding van gericht komen; 2° nooit de korrel hooger brengen, dan de lijn van het oog naar het doel, 3° het volkomen beheerschen van de behandeling van het geweer. Bij onze oefeningen voor de schijf (evenwichts coördi natie methode) kan de schutter met zijn geweer zoo lang moge lijk „hengelen" als 't hem goeddunkt, om een gericht schot en daarna een goede aanteekening in het schietregister te krijgen evenals wij dit bij elk schietconcours kunnen bijwonen. De factor tijd, waar 't in den oorlog (en gewoonlijk niet op een coucoursjuist op aankomt, het tijdsdeel, waarin men uit de houding van vaardig tot een gericht schot komt, wordt niet in rekening gebracht. Evenals er een hemelsbreed verschil bestaat tusschen de gymnastische toeren van den accrobaat en den sol daat, is er ook verschil in schietvaardigheid tusschen den con- coursschutter en den oorlogsschutter. De eenige overeenkomst,, bij de laatsten is, dat zij beiden met een geweer schieten. .Bovendien halen wij uit ons geweer niet die kracht, welke erin zituit vrees voor munitieverspilling. Gevaar voor overdreven munitie verbruik en de groote moeilijkheid van aanvulling, bestaat nog altijd, maar daarom moet onze kracht juist zitten in vele goed gerichte schotenin korten tijd afgegeven. De behandeling van het geweer moet machinaal zijn. De schut ter moet de bewegingen van het openen en sluiten van den grendel in zijn armen hebben en evenzoo de handelingen, die noodig zijn, om den houder uit de patroontasch te nemen en in te brengen (gymnastiek met het geweer) Geregeld zich oefenende met exercitiepatronen, binnenskamers,, kan elkeen langzamerhand toch wel komen tot 25 gerichte schoten in de minuut. De prachtige resultaten van deze oefe ning bij indische onderofficieren onder leiding van den indischen luitenant Wegewijs, zag ik gedurende mijne korte detacheering, aan de Haagsche Schietschool. Bovendien is deze schietopleiding goedkoop. Schietbanen en patronen, hoewel uit den aard der zaak niet gemist kunnende- wórden, zijn bijzaak, de aanslagoefeningen met exercitiepatro- 1) YoorJracht van den kap-, Fabius in de Xormaal Schietschool te 's Hage. 1906.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 224