741 nen op de binnenplaats der kazerne of in de exercitieloods, ge paard met behoorlijk gecontroleerde oefening in het afstanden schatten in alle mogelijke terreinen, hoofdzaak. Het zij mij vergund omtrent deze schietopleiding te verwij zen naar het artikel van den luitenant Gerritsen in dit tijdschrift. Vooral op de middelbare en groote afstanden heeft het schat ten grootere beteekenis gekregen en treedt meer op den voor grond naarmate de bestrekenheid van de baan van het geweer geringer, de schietvaardigheid van den troep grooter is. De uit werking van ons geweer wordt op de kleine afstanden verhoogd en de vuurleiding vergemakkelijkt door de groote bestrekenheid, waardoor fouten in het schatten van afstanden tot zekere hoogte niet hun invloed doen gelden. Heeds de regeling der vuursnelheid stelt betrekkelijk hooge eischen aan den fuselier. In het gevechtsrumoer zal het den officieren dikwijls niet mogelijk zijn zich door de stem verstaan baar te maken. Zij kunnen nog alleen invloed uitoefenen mid dels een scherp klinkend tirailleurfluitje of door ordonnansen. En toch moet de levendigheid van het vuur rekening houden met de vijandelijke doelen en met de eigen voornemens. Het mu- nitieverbruik verbiedt zelfs een gelijkmatig levendig vuur. Het moderne gevecht biedt daarbij zulke kleine en zoo moei lijk te vinden doelen aan, dat de vuurleider doch eigenlijk ook de schutter in de gevechtslinie zonder verrekijker zijn taak moeilijk kan volbrengen. Uit Russische bronnen verneemt men, dat soldaten dagen lang in gevecht waren, gewond werden en toch van den vijand niets zagen. Die onzekerheid, beschoten te worden zonder zich rekenschap te kunnen geven waar de vijand was, werkte deprimeerend en schokte het moreel. Alleen uit het sissen en het inslaan der kogels, wist men ongeveer de richting, waar de tegenpar tij zich bevond. De liggende houding zal voor den schutter de normale zijn en uit deze houding is het zeer moeilijk doelen te bepalen. Licht vuren zij op struiken, steen- of aardklompen, die zij voor kop- doelen aanzien. Verdekt opgestelde mitrailleurafdeelingen zijn met het bloote oog meestal niet te ontdekken en de vele afstand-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 225