742 meters in den handel verkrijgbaar zijn nog steeds niet geschikt voor infanteriegebruik in het gevecht. Prismakijkers van Görz, Zeisz, voldoen tot nog toe het beste. De groote bestrekenheid van het geweer maakt het mogelijk, dat uitgebreide ruimten met een en dezelfde vizierstelling kun nen beheerscht worden. Ideaal zou het zijn, wanneer de infan terie het met een uiterst gering aantal vizierstellingen op den kleinen afstand kon stellen, ja zoo mogelijk met één vizierstel ling tot800 M. toe. De keuze van het doel berust geheel op tactische grondslagen en geen vaste regelen zijn hierbij voor de vuurleiding te stellen. Het gewicht dat men over 't algemeen legt een geheele ver spreide linie onder vuur te nemen, wordt meer en meer twij felachtig. De hier en daar in het terrein verborgen groepen en groepjes van schutters vuren alleen op hetgeen zich tegenover hen bevindt. Regeling van de levendigheid van het vuur door den vuur- leider is slechts tot zekere hoogte mogelijk. Tirailleur fluitjes, zichtbare eenvoudige teekens met de hand, het overbrengen van korte bevelen door ordonnansen zullen in de toekomst de eenige middelen zijn, om nog invloed te kunnen uitoefenen. „II n'y a feu practicable devant l'ennemi que celui a volonté" zeide eens de Groote Napoleon en zijn woorden gelden heden ten dage meer dan vroeger. Voor de wijd en zijd verspreid liggen de, in terreinholten zich verbergende groepen, die de moeilijke, nauwelijks zichtbare, plotseling te voorschijn komende en weer spoedig verdwijnende doelen moeten bevuren, bestaat in het oorverdoovende gevechtsrumoer van heden ten dage slechts één vuursoort en d.i. het indiviclueele vuur. Alle argumenten tegen dit vuur, zooals moeilijke vuurleiding, onmogelijke rege ling van het munitieverbruik, zullen door de natuur van het hedendaagsche infanteriegevecht moeten vervallen. Door dit individueele vuur treedt uit den aard der zaak de schietvaardigheid van den enkelen schutter op den voorgrond. In de grondige schietopleiding moet hij steun vinden en vooral in momenten waar de vuur leiding ophoudt. De levendigheid van het vuur, afhankelijk van den afstand, de zichtbaarheid van het doel, de aanwezige munitievoorraad

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 226